قابلیت Timeline توسط مایکروسافت منتشر شد

مایکروسافت - امتداد پارسه

بر اساس گمانه زنی‌ها، مایکروسافت تصمیم دارد تا قابلیت تایم لاین ویندوز 10 را تا بهار سال 2018 به صورت عمومی عرضه کند.

قابلیت تایم لاین (Timeline) در ویندوز 10 اولین بار در اوایل سال 2017 توسط مایکروسافت  معرفی شد. ردموند نشین‌ها در آن زمان ادعا کردند که این قابلیت همراه با آپدیت بزرگ پاییزی ویندوز 10 با عنوان Fall Creators به کاربران عادی ارائه می‌شود.

با این حال تنها یک ماه پیش از شروع عرضه آپدیت پاییزی، توسعه دهندگان مایکروسافت خبر از تأخیر عرضه این قابلیت در سومین آپدیت بزرگ ویندوز 10 داده بودند و اعلام کردند که قابلیت تایم لاین در بیلدهای بعدی و از طریق Windows update برای کاربران عرضه خواهد شد.

روز گذشته مایکروسافت از بلید جدید ویندوز 10 برای کاربران Fast Ring ویندوز اینسایدر رونمایی کرد که در آن اولین نشانه‌ها از قابلیت تایم لاین مشاهده شده است.

قابلیت تایم لاین در ویندوز 10 مشابه قابلیت Continuity در میان محصولات تولید شده توسط شرکت اپل است و به کاربران اجازه می‌دهد تا کارهای مختلف را، سوای از دستگاه دسکتاپ و یا همراه که در همان لحظه از آن استفاده می‌کنند، انجام دهند. تایم لاین همانند قابلیت مشابه خود در اپل از سرویس‌های پردازش ابری استفاده می‌کند و به کاربران ویندوز 10 که از تلفن‌های هوشمند اندرویدی با مبتنی بر iOS استفاده می‌کنند اجازه ادامه کار دستگاه دسکتاپ در تلفن هوشمند را می‌دهد.

بر همین اساس مایکروسافت در بیلد 17040 ویندوز 10 از گزینه‌های حریم شخصی جدید در بخش تنظیمات رونمایی کرده است که به طور مستقیم با قابلیت تایم لاین در ویندوز 10 سرو کار دارد. این کار می‌تواند نشانه‌ای از نزدیک شدن ویندوز 10 به قابلیت مذکور باشد.

از آنجایی که قابلیت تایم لاین به طور مستقیم با نحوه کارکرد قطعات سخت افزاری کار می‌کند و تمامی موارد مختلف از موارد تایپ شده تا صدای ضبط شده از طریق میکروفون را ثبت می‌کند، مایکروسافت پیمان نامه حریم خصوصی و همچنین تنظیمات مربوط به آن را برای کاربران تغییر داده است و سازگاری با این قابلیت را در بیلد های ابتدایی منتشر شده پس از آپدیت پاییزی موجود کرده است.

با این حال تنها کمتر از دو ماه شروع سال 2018 میلادی زمان باقی مانده است و پیش بینی می‌شود تا شرکت بزرگ ردموند در ماه‌‍‌های ابتدایی این سال از قابلیت تایم لاین در ویندوز 10 رونمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید