سرفیس‌ها در برابر نفوذپذیری اخیر اینتل مصون هستند

سرفیس‌ها در برابر نفوذپذیری اخیر اینتل مصون هستند

اخبار دو هفته گذشته بیشتر روی کشف آسیب‌پذیری جدید پردازنده‌های اینتل متمرکز بوده است. در این میان مایکروسافت مدتی کوتاه پس از افشای حفره امنیتی یاد شده، اقدام به عرضه آپدیتی جدید برای سیستم عامل ویندوز کرده بود.
پیش از این، شرکت اینتل اعلام کرده بود که آسیب‌پذیری اخیر با آپدیت سیستم عامل و فریم ویر دستگاه‌ها حل خواهد شد. همین مسئله باعث شد تا شرکت بزرگ ردموند در سریع‌ترین زمان ممکن، فریم ویر سری دستگاه‌های خانواده سرفیس و همچنین سیستم عامل تمامی دستگاه‌های ویندوزی را آپدیت کند. در این میان برخی از کاربران پس از دریافت آپدیت یاد شده، با کاهش بازدهی دستگاه خود مواجه شده‌اند.
اما حالا مایکروسافت کاهش بازدهی دستگاه‌ها را تائید کرده است. این شرکت اعلام کرده که آپدیت امنیتی اخیر بیشتر روی دستگاه‌های قدیمی که از ویندوزهای 7 و 8 استفاده می‌کنند تأثیر می‌گذارد. مایکروسافت اعلام کرده که پردازنده‌های نسل چهارم اینتل با عنوان هسول (Haswell) و قدیمی‌تر از آن پس از دریافت آپدیت‌های امنیتی با کاهش بازدهی مواجه خواهند شد. در عین حال مهندس‌های این کمپانی اعلام کرده‌اند که کاهش بازدهی، به میزان کاری که کاربر از دستگاه خود انتظار دارد، بستگی دارد.
در عین حال مایکروسافت از کاربران درخواست کرده که توجهی به تست‌های بنچمارک نکنند. چرا که این تست‌ها در شرایط واقعی برای بسیاری از کاربران، صحت دقیقی ندارند.
علاوه بر این تری مایرسون، مدیر بخش ویندوز در شرکت مایکروسافت طی یک پست در وبلاگ این کمپانی اعلام کرده که پردازنده‌های نسل ششم به بعد نظیر اسکای لیک و کیبی لیک از این مسئله مصون هستند و در صورت تجربه کاهش بازدهی، باید عوامل دیگر در این دستگاه‌ها بررسی شود.
بر همین اساس می‌توان مطمئن بود که سری محصولات خانواده سرفیس از جمله سرفیس پرو 4، نسل اول و دوم سرفیس بوک، سرفیس استودیو و سرفیس لپ تاپ کاهش بازدهی را پس از آپدیت تجربه نخواهند کرد. در عین حال تنها دستگاه این سری که با پردازنده هسول تولید شده، سرفیس پرو 3 است که هنوز هیچ گزارشی مبنی بر کاهش سرعت در آن منتشر نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید