نحوه فعال سازی قابلیت جست و جوی شناور در ویندوز 10

ویندوز

مایکروسافت در حال تست یک رابط کاربری جدید برای سیستم جست جوی به کار رفته در ویندوز 10 است.

بر اساس ادعای وبلاگ ایتالیایی Aggiornamenti Lumia سیستم جست و جوی جدید مایکروسافت برای ویندوز 10 به صورت شناور در نقاط مختلف نمایشگر ظاهر خواهد شد. این وبلاگ با کشف قابلیت مذکور در بیلد 17040 ویندوز 10 متوجه قابلیت سرچ جدید سیستم عامل شرکت ردموندی شده است.

بیلد 17040 ویندوز 10 از روزهای ابتدایی هفته گذشته در اختیار کاربران اینسایدر قرار گرفته بود که در آن سیستم سرچ جدید جایگزین نوار جست و جوی کورتانا قرار گرفته در تسک بار شده است. این رابط کاربری مبتنی بر جست و جو از این پس قرار است در بهبود کاربری میانبرهای کیبورد در ویندوز 10 کمک کند.

نوار جست و جوی شناور همان نتایج نشان داده شده توسط نوار کورتانا در تسک بار را نشان می‌دهند. نوار سرچ جدید همچنین می‌تواند از این پس با دکمه ترکیبی Windows+S فعال شده و کاربران در کمترین زمان ممکن به نتایج جست و جو دسترسی داشته باشند.

این قابلیت شباهت بسیار زیادی به قابلیت جست و جوی ارائه شده توسط اپل در سیستم عامل macOS دارد.

البته برنامه‌هایی نظیر  Alfred در سیستم عامل مک و همچنین WOX در ویندوز تا پیش از این نیز قابلیت‌های مشابهی را برای جست و جو در هر دو سیستم عامل ارائه می‌دادند. با این حال دو شرکت بزرگ مایکروسافت و اپل تصمیم گرفته‌اند تا با ارائه امکانات جست و جوی پیش فرض بهتر، امکانات پیش فرض اکوسیستم خود را بهبود بخشند.

گفتنی است که این قابلیت هنوز در حالت تست قرار دارد و تنها برای برخی از کاربران ویندوز اینسایدر موجود شده است. با این حال مایکروسافت تصمیم دارد تا این قابلیت را پس از انجام تست‌های متوالی برای کاربران عادی و به صورت عمومی عرضه کند.

اگر از کاربران اینسایدر نیستید و تصمیم دارید تا این قابلیت را از همین حالا امتحان کنید کافی است  مراحل زیر را انجام دهید:

  • به regedit بروید
  • زیر شاخه \HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search\Flighting را انتخاب کنید
  • Flighting را انتخاب کنید و برای آن یک کلید جدید با نام Override بسازید
  • به Override رفته و زیر شاخه گزینه‌های Edit>New>DWORD را انتخاب کنید و در نهایت نام آن را به ImmersiveSearch تغییر دهید.

ویندوز

  • حال به داخل ImmersiveSearch رفته و Value آن را معادل 1 قرار دهید

ویندوز

  • در نهایت با یک بار ریستارت کردن اکسپلورر از طریق تسک منیجر می‌توانید از قابلیت سرچ شناور ویندوز 10 استفاده کنید.

گفتنی است که مسئولیت تغییر رجیستری‌های ویندوز با خودتان خواهد بود و پیشنهاد می‌کنیم تا زمان عرضه عمومی این قابلیت در آپدیت‌های بعدی صبر کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید