اولین بنچ مارک‌های ویندوز 10 در پردازنده‌های ARM فاش شد

سرفیس - مایکروسافت - کوالکام - امتداد پارسه

بر اساس گزارش‌های اخیر، اولین بنچ مارک ویندوز 10 روی دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های معماری ARM فاش شده است.

تا پیش از این اخبار رسمی از طرف مایکروسافت خبر از تلاش این شرکت برای توسعه نسخه‌ای خاص از سیستم عامل ویندوز 10 با محیط دسکتاپ معمولی روی دستگاه‌هایی با عنوان “موبایل پی سی” می‌دادند. اما حالا بنچ مارکِ فاش شده احتمال عرضه یک دستگاه ویندوزی با پردازنده اسنپ دراگونِ 835 را تا چند هفته آینده تائید می‌کنند.

دستگاه مذکور که بنچ مارک آن منتشر شده،  یک دستگاه ویندوزی مجهز به پردازنده اسنپ دراگون با سایز 12 اینچ، ساختِ شرکت HP است.

هر دو شرکت آمریکاییِ مایکروسافت و کوالکام در کنفرانسی مشترک اعلام کرده بودند که  موبایل پی سی‌ها قدرت ویژه‌ای در بهینه سازی مصرف انرژی دارند و این دستگاه‌ها، با مصرف بسیار پایین الکتریسیته می‌توانند برای بیست و چهار ساعت به طور مداوم و با یک شارژ باتری کار کنند.

بنچ مارک مذکور توسط Geekbench به دست آمده است و از طریق وب سایت آلمانی Winfuture.de منتشر شده است. گفتنی است که این وب سایت ادعای مشترک مایکروسافت و کوالکام مبنی بر مصرف پایین انرژی را زیر سؤال برده است.

بنچ مارک مایکروسافت

این وب سایت بنچ مارک دستگاه مذکور را با یک دستگاه مجهز به پردازنده Core i3 مقایسه کرده است که در آن نتایج عملکرد ضعیف دستگاه جدید نشان داده شده است. در عین حال مقایسه این دستگاه، با محصولات اندرویدی که از پردازنده‌ای مشابه استفاده می‌کنند تا حدودی «ناامید کننده» عنوان شده است.

با این حال موبایل پی سی جدید اچ پی هنوز شانس بهینه سازی‌های گوناگون برای برقراری تعادل میان حجم و سرعت پردازش و همچنین مصرف الکتریسیته را دارد و ردموند نشین‌ها حتی پس از عرضه این محصول نیز می‌توانند با آپدیت‌های گوناگون بهینه سازی های مختلفی را روی دستگاه عرضه کنند.

باید توجه داشت که پردازنده‌های ARM قدرت پردازشی مناسب برای دستگاه‌های همراه نظیر تلفن‌های هوشمند را دارند و تلاش مایکروسافت برای ساخت یک دستگاه همراهِ مبتنی بر این پردازنده با سیستم عامل دسکتاپ، چالش‌های منحصر به فردِ خود را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید