ویندوز 10 روی پردازنده‌های ARM در حقیقت همان نسخه Lite است

ویندوز 10 روی پردازنده‌های ARM در حقیقت همان نسخه Lite است

پروژه توسعه ویندوز 10 برای پردازنده‌های ARM یکی از مهم‌ترین کارهای مایکروسافت در سال گذشته میلادی بود که نهایتاً این شرکت توانست با همکاری شرکت کوالکام، نسخه‌ای خاص از سیستم عامل اختصاصی خود را برای دستگاه‌های کم  مصرف توسعه دهد.

مایکروسافت همچنین برای توسعه این سیستم عامل همکاری ویژه‌ای را با شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های همراه شروع کرد تا بتواند دستگاه‌های ویندوزی را آماده رقابت هر چه بهتر با آیپد های شرکت اپل کند.

اما هفته گذشته مایکروسافت یک بیانیه مهم در مورد خصوصیات اصلی این نسخه خاص از سیستم عامل منتشر کرده است که در طی آن محدودیت‌های ویژه سیستم عامل ویندوز 10 برای پردازنده‌های ARM را توضیح داده است. در این فایل سند، مشخص شده که نسخه یاد شده در حقیقت نسخه‌ای محدود و یا اصطلاحاً نسخه Lite ویندوز 10 ارائه شده برای پردازنده‌های پر مصرف است.

خصوصیات ویندوز 10 توسعه یافته برای پردازنده‌های ARM به شرح زیر است:

  1. تنها درایورهای ARM64 در این نسخه از سیستم عامل پشتیبانی می‌شود و درایورهای قدیمی پشتیبانی نخواهند شد
  2. اپلیکیشن‌های X64 در این سیستم عامل‌ها اجرا نمی‌شوند و در نتیجه آن برنامه‌های حرفه‌ای و قدرتمند قابلیت اجرا در این سیستم عامل را ندارند.
  3. بازی‌های کامپیوتری که روی OpenGL قابل اجرا هستند در این سیستم عامل‌ها اجرا نمی‌شوند.
  4. اپلیکیشن‌های که تجربه کاربری با ویندوز 10 را تغییر می‌دهند در این نسخه کار نخواهند کرد.

مایکروسافت در عین حال مشخصات اپلیکیشن‌های مناسب و قابل پشتیبانی در این نسخه از سیستم عامل ویندوز 10 را نیز منتشر کرده است و بر اساس آن توسعه دهندگان نرم افزارهای مختلف مجبور به استفاده از برخی چارچوب‌های خاص شده‌اند.

با این حال لازم به یاد آوری است که بسته نرم افزاری دایرکت ایکس 9، 10، 11 و 12 روی این سیستم عامل کار می‌کنند و کاربران و توسعه دهندگان می‌توانند نرم افزارهای مناسب با آن را در دستگاه‌های کم مصرف خود به اجرا در آورند.

دیدگاهتان را بنویسید