هشدار به کاربران ویندوز: بسته امنیتی اینترنت اکسپلورر را نصب نکنید

هشدار به کاربران ویندوز: بسته امنیتی اینترنت اکسپلورر را نصب نکنید

نزدیک به چهار روز پیش شرکت مایکروسافت یک آسیب پذیری را در اینترنت اکسپلورر کشف کرد و طی آن اقدام به عرضه یک آپدیت امنیتی برای این مرورگر اینترنتی کرد. در این میان بسیاری از کاربران گزارش‌هایی را مبنی بر خرابی دستگاه پس از نصب این بسته امنیتی منتشر کرده‌اند.

بر همین اساس به کاربران کامپیوترهای ویندوزی توصیه می‌شود تا فعلاً اقدام به نصب آپدیت‌های امنیتی مربوط به اینترنت اکسپلورر نکنند چرا که در غیر این صورت ممکن است دستگاه‌ها با مشکلاتی جدی مواجه شوند. کاربران اعلام کرده‌اند که پس از نصب این بسته نرم افزاری دستگاه پس از اولین خاموشی کامل دیگر قادر به بوت کردن سیستم عامل نیست و پس از آن باید تمامی اطلاعات دستگاه را پاک کنند و سیستم عامل را از نو روی دستگاه نصب کنند.

آسیب پذیری یاد شده در مورد بخشی از SqlConnection روی دات نت 4.6 بوده که در آپدیت‌های ویندوز 10 که در بین ماه‌های اوت و سپتامبر سال جاری میلادی منتشر می‌شدند وجود داشته است. مایکروسافت باعرضه آپدیت امنیتی جدید تصمیم داشت تا جلوی گسترش این آسیب پذیری در کامپیوترهای ویندوزی را بگیرد؛ با این حال آپدیت یاد شده باعث شده تا UEFI بسیاری از دستگاه‌های ویندوزی با مشکلات بسیاری مواجه شوند.

بر این اساس دستگاه‌های مبتنی بر UEFI های جدید که دارای سیستم بیت لاکر و Secure Boot هستند نظیر سری محصولات سرفیس، پس از نصب این آپدیت امنیتی با مشکلاتی جدی مواجه می‌شوند که احتمال برطرف سازی ارورهای ایجاد شده در ویندوز را کاهش می‌دهد. در صورت خرابی دستگاه به دلیل نصب این آپدیت کاربران باید ابتدا Secure Boot را در UEFI دستگاه خاموش کنند تا بتوانند سیستم عامل را برای بار دیگر بوت کنند. البته برخی از کاربران همچنان اعلام کرده‌اند که این روش کار ساز نبوده و همچنان با مشکلاتی جدی برای استفاده از کامپیوترهای خود مواجه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید