مهلت آپگرید رایگان به ویندوز 10 تنها تا دو ماه دیگر باقی است

مهلت آپگرید رایگان به ویندوز 10 تنها تا دو ماه دیگر باقی است

پس از گذشت دو سال از انتشار ویندوز 10، مایکروسافت بالاخره  سرویس آپگرید رایگان سیستم عامل خود را از ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 8.1 حذف کرد.

در زمان انتشار ویندوز 10 در اکتبر سال 2015، مایکروسافت اعلام کرده بود که  کاربران نسخه‌های قدیمی ویندوز می‌توانند به مدت یک سال این نسخه را به طور رایگان دانلود و نصب کنند. بر همین اساس بسیاری از کاربران سیستم عامل ویندوز در میان بازه زمانی اکتبر 2015 تا اکتبر 2016 به ویندوز 10 مهاجرت کردند.

در عین حال مایکروسافت در زمان انتشار آپدیت سالگرد ویندوز 10 در اکتبر 2016 و هم‌زمان با پایان مهلت یک ساله اعلام کرد که این امکان از این پس برای کاربران نسخه‌های قدیمی ویندوز وجود نداشته و آن‌ها  تنها با تهیه لایسنس توان نصب ویندوز 10 را دارند.

این در حالی است که برخی از کاربران از اکتبر سال گذشته  خبر از وجود روزنه‌های مختلفی برای آپدیت به ویندوز 10 داده‌اند. بر همین اساس، کاربران هنوز از برخی روش‌ها نظیر دانلود نسخه مخصوص معلولین می‌توانستند دستگاه خود را به طور قانونی به ویندوز 10 ارتقا دهند.

اما حالا مایکروسافت به طور رسمی و از طریق خبرگزاری ZDNet اعلام کرده که در تاریخ 31 دسامبر 2017، یعنی آخرین روز رسمی سال میلادی جاری تمامی راه‌ها برای دانلود رایگان و نصب قانونیِ لایسنس‌دارِ ویندوز 10 را خواهد بست.

بر همین اساس، کاربران نسخه‌های قدیمی ویندوز تنها کمتر از دو ماه زمان دارند تا دستگاه خود را به‌صورت قانونی و کاملاً رایگان به ویندوز 10 ارتقا دهند و پس از آن، باید مانند تمامی کاربران عادی ویندوز، نسخه قانونی این سیستم عامل را دانلود و بر روی دستگاه خود نصب کنند.

ویندوز 10 در اکتبر سال 2015 طی مراسمی ویژه و به همراه هلولنز و سرفیس بوک معرفی شد. مایکروسافت در ابتدای انتشار این نسخه از سیستم عامل اختصاصی خود اعلام کرده بود که کاربران نسخه‌های قانونی ویندوز 7 به بعد امکان آپدیت رایگان این سرویس را به مدت یک سال دارند. در عین حال پس از انتشار آپدیت نسخه سالگرد؛ مایکروسافت اعلام کرده بود که دیگر از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کند. با این حال برخی روش‌های ویژه این امکان را به کاربران می‌داد که ویندوزهای قانونی خود را خارج از زمان تعیین شده آپدیت کنند.

این در حالی است که مایکروسافت حتی روش‌های غیرمعمول آپدیت به ویندوز 10 را به‌زودی خواهد بست و تمام کاربران نسخه‌های قبلی ویندوز نیز مجبور به خرید لایسنس خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید