مشخصات احتمالی سرفیس پرو 5

مشخصات احتمالی سرفیس پرو 5

هرچند که در چند ماهه اخیر با انتشار اخبار متعدد در مورد سرفیس فون، همگی منتظر تلفنی هوشمند از خانواده سرفیس تا معرفی شود، اما طبق خبرهایی دیگر، مایکروسافت در تلاش است تا تبلت نسل جدید خانواده سرفیس را معرفی کند. تقریبا حدود یک سال و 5 ماه از معرفی سرفیس پرو 4 میگذرد و بسیاری اعتقاد دارند که سرفیس پرو 4 همچنان از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری دستگاهی بروز به شمار میرود. در عین حال تعدادی از افراد هنوز متقاعد نشده اند که حتی با وجود خانواده سرفیس، محصولات هیبریدی کارایی دستگاه های روزمره و عادی را داشته باشد. اما حالا مایکروسافت، قصد دارد تا در اوایل سال 2017 نسل جدید تبلت های هیبریدی خود را با بهبودهای نرم افزاری و سخت افزاری چنان معرفی کند که طرفداران خانواده سرفیس را بیش از پیش به این محصولات علاقه مند کند و در عین حال مخالفان محصولات هیبریدی را به استفاده از این محصولات متقاعد کند. در ادامه به خصوصیاتی که از سرفیس پرو 5 انتظار میرود اشاره میکنیم.
تعبیه پورت USB-C:
شاید به جرات بتوان گفت که نداشتن پورت USB-C در سرفیس پرو 4، بسیاری از رفداران این محصول را ناامید کرد چرا که دقیقا پیش از معرفی سرفیس پرو 4 شرکت اپل مک بوک های جدیدش را مجهز به این پورت تولید کرده بود. در عین حال در زمان عرضه سرفیس پرو 4، تلفن هوشمند پرچمدار مایکروسافت، یعنی لومیا 950 از این پورت به همراه قابلیت اتصال کوانتیونم بهره میبرد اما متاسفانه در زمان عرضه سرفیس پرو 4 خبری از پورت یو اس بی از نوع سی نبود و سرفیس پرو 4 با همان ترکیب درگاه های سرفیس پرو 3 عرضه شد. پیش بینی میشود که در نسل جدید تبلت های هیبریدی مایکروسافت شاهد استفاده از پروت USB-C باشیم و در عین حال این احتمال را میدهیم که ممکن است پورت Minidisplay از سرفیس پرو 5 حذف شود.
ابعاد دستگاه:
استفاده از پورت USB-C در سرفیس، امکان حذف پورت Minidisplay و شاید حتی تک پورت یو اس بی 3 را فراهم آورد. هرچند که بعید به نظر میرسد مایکروسافت تک پورت یو اس بی 3 را در سرفیس پرو 5 حذف کند، اما حذف پورت Minidisplay و استفاده از USB-C ممکن است در ابعاد بدنه تاثیری مثبت ایجاد کند. انتظار ما این است که سرفیس پرو 5 دارای بدنه ای نازک تر از نسل قبلی خود داشته باشد.
پردازنده قدرتمند تر
یکی از خصوصیات محصولات سخت افزاری مایکروسافت در چند سال اخیر این است که مایکروسافت همواره از جدید ترین سخت افزار ها برای محصولاتش استفاده میکند. تا پیش از این سرفیس پرو 3 با پردازنده های هسول، و سرفیس پرو 4 با پردازنده های اسکای لیک تولید شدند. به همین ترتیب انتظار میرود سرفیس پرو 5 از پردازنده نسل هفتم اینتل یعنی KABY LAKE استفاده کند. پردازنده‌های کبی لیک اینتل چند مزیت عمده نسبت به نسل قبل از خود دارند که مهم ‌ترین آنها عبارتند از افزایش سرعت پردازش، بهبود واحد پردازش گرافیکی، مصرف کمتر انرژی هنگام تماشای ویدئوهای جدید H265 و افزایش عمر باتری در دستگاه های قابل حمل.
بهره برداری بهتر از لوازم جانبی و سرویس های مخصوص سرفیس
مایکروسافت و اپل همواره در حال رقابت هستند بخصص در چند سال گذشته با وارد شدن مایکروسافت به عرصه محصولات سخت افزاری این رقابت شدید تر نیز شده است. به همین جهت نواوری یکی از اقدامهای کلیدی در رقابت این دو کمپانی است. اپل با معرفی تاچ بار مخصوص خود در مک بوک پرو 2016 توجه های بسیاری را به خود جلب کرد و در عین حال مایکروسافت با معرفی سرفیس دایل، نظر بسیاری از طراحان و مهندسین را به خود جلب کرد. اما حالا مایکروسافت قصد دارد تا در سرفیس پرو 5 نوآوری های بیشتری را به رخ اپل بکشاند. انتظار میرود سرفیس پرو 5 از پشتیبانی بهتری از سرفیس دایل بهره مند شده باشد و در عین حال در طراحی قلم استایلوس، هدست های واقعیت مجازی مایکروسافت و سرویس های مختلف مایکروسافت بهبود هایی چشمگیر داشته باشد.
تنوع در کانفیگ
مایکروسافت همواره محصولات خانواده سرفیس را با تنوع زیاد عرضه کرده اما یکی از مهم ترین خصوصاتی که هرگز در سری “پرو”ی سرفیس شاهد آن نبودیم، وجود پشتیبانی از سیم کارت و شبکه LTE-4G است که تا کنون شاهد آن نبوده ایم. همچنین تا پیش از این سرفیس در توضیع سخت افزاری دستگاه ها با کانفیگ های رده بالا، کاملا بی نقص عمل کرده است. اما تا حدودی در دستگاه های رده پایین به دلیل قیمت بالا و در عین حال کانفیگ قدرت بسیار پایین تر از انتظار، انتقاد های بسیاری را به همراه داشته. انتظار میرود سرفیس پرو 5 در مدل های رده پایین با تنوع بیشتری به نسبت نسل های قبلی به همراه قیمتی مناسب تر معرفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.