مایکروسافت OpenSSH کاملاً سازگار با ویندوز 10 را منتشر کرد

اوپن اس اس اچ در ویندوز 10

مایکروسافت به تازگی اقدام به عرضه نسخه کاملاً سازگار از OpenSSH برای پوسته سیستم عامل‌های مبتنی بر لینوکس در ویندوز 10 کرده است.

ویندوز 10 یکی از مهم‌ترین محصولات مایکروسافت است که از زمان انتشار تاکنون، سازگاری بهتری برای توسعه دهندگان پیدا کرده است. این مسئله به طور کاملاً شفاف از برخی از قابلیت‌های این سیستم عامل نظیر عرضه PowerShell، پشتیبانی از سیستم عامل‌های مبتنی بر هسته لینوکس در مایکروسافت استور، و حالا عرضه نسخه کاملاً سازگار OpenSSH نمایان است.

OpenSSH مجموعه‌ای نرم‌افزاری است که امکان رمزنگاری نشست ارتباطی در یک شبکه رایانه‌ای را با استفاده از پروتکل SSH فراهم می‌کند. این پروژه، به عنوان جایگزینی متن‌باز برای نرم‌افزار Secure Shell  ارائه شده است.

توزیع‌های پشتیبانی کننده از اوپن اس اس اچ در سیستم عامل ویندوز 10 شامل اوبونتو، سوزه و فدورا می‌شوند. مایکروسافت همچنین در نظر دارد تا قابلیت‌های بیشتری را برای جذب هرچه بیشتر توسعه دهندگان برای استفاده از ویندوز 10 عرضه کند.

SSH در حقیقت پروتکل پوسته امن سیستم عامل است که به کاربران حرفه‌ای و توسعه دهندگان، امکان استفاده از یک کامپیوتر از طریق کامپیوتر دیگر را می‌دهد. همچنین این پروتکل، امکان احراز هویت ایمن‌تری برای سیستم عامل به همراه می‌آورد.

گفتنی است که ویندوز 10 در حال حاضر تنها از کلاینت‌های  SSH شخص ثالث را پشتیبانی می‌کند با این حال توسعه دهندگان شرکت بزرگ ردموند تصمیم دارند تا گستره این پشتیبانی را افزایش دهند.

شاید در نگاه اول، انتشار خبر ارائه چنین قابلیتی برای کاربران عادی ویندوز 10 مسئله‌ای غیر مرتبط به نظر برسد. با این حال باید یادآور شد که عرضه قابلیت‌های هر چه بیشتر برای توسعه دهندگان باعث می‌شود تا محصولات نرم افزاری و امکانات مختلف سازگار با این سیستم عامل رفته رفته بهتر شوند و در آینده‌ای نزدیک شاهد وجود بسیاری از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی‌تر برای ویندوز 10 و حتی نسل بعدی ان باشیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید