مایکروسافت به جای مقابله با رقبا، از داشته‌های اندروید و iOS برای موفقیت استفاده می‌کند

مایکروسافت را باید فاتح بلامنازع دنیای پی‌سی خواند. ردموندی‌ها با سیستم‌عامل ویندوز، دنیای پی‌سی را زیر سلطه‌ی خود دارند، اما در دنیای پُست پی‌سی و موبایل، مایکروسافت زیر سایه‌ی اندروید  گوگل و آی او اِس اپل قرار دارد. اما این پایان ماجرا نیست، چراکه ردموندی‌ها تمام توان خود را برای موفقیت ویندوز ۱۰ به کار گرفته‌اند و شواهد امر نشان از تولد قطب سوم دنیای موبایل دارد.

هرچند مایکروسافت همیشه در آمار‌های مربوط به پلتفرم‌های موبایل جایگاه سوم را در اختیار دارد، اما سهم پلتفرم این کمپانی به گونه‌ای نیست که بتوان آن را رقیبی جدی برای سایر کمپانی‌ها خواند. با این حال به نظر می‌رسد مایکروسافت برنامه‌های بسیاری برای تبدیل شدن به قدرت سوم در حوزه‌ی موبایل دارد. این کمپانی در بیلد 2015 نشان داد که سیاست جدیدی را در پیش گرفته است. مایکروسافت به جای مقابله با این کمپانی‌ها، به آن‌ها پیوسته و با سیاست‌های جدید سعی دارد تا از داشته‌های پلتفرم‌های اندروید و آی او اس به نفع خود استفاده کند.

 

در جریان برگزاری سخنرانی اصلی کنفرانس بیلد 2015، مایکروسافت قابلیت‌های جدیدی را معرفی کرد که تقریبا رد کردن آن توسط توسعه‌دهندگان کمی غیرمنطقی به نظر می‌رسد. با استفاده از قابلیت‌های جدید می‌توان کد‌های توسعه‌ یافته برای تولید اپلیکیشن در سایر پلتفرم‌ها را با تغییرات کوچکی برای ایجاد اپلیکیشن‌های ویندوزی استفاده کرد. برای مثال  توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اندرویدی، آی او اسی و حتی اپلیکیشن‌های تحت وب می‌توانند با استفاده از این قابلیت، محصول خود را تبدیل به یک اپلیکیشن ویندوزی کنند که با استفاده از پلتفرم یونیورسال ویندوز، این اپلیکیشن قابلیت اجرا در انواع گوشی‌های‌هوشمند ویندوزی، تبلت‌ها، پی‌سی و ایکس‌باکس وان را در کنار هولولنز خواهد داشت. یقینا بسیاری از توسعه‌دهندگان دوست دارند تا از امکان انتشار اپلیکیشن خود برای یک میلیارد ابزار ویندوزی بهره ببرند.

 

مایکروسافت در جریان کنفرانس بیلد روی این نکته تاکید کرد که توسعه‌دهندگان فقط باید تغییرات کوچکی را در کد‌های خود ایجاد کنند تا کد مورد نظر برای ایجاد اپلیکیشن ویندوزی آماده باشد. بخشی از این تغییرات برای استفاده از قابلیت‌های ویندوز 10 است که از جمله‌ی آن می‌توان به کورتانا اشاره کرد. همچنین بخشی دیگر نیز برای غیرفعال کردن قابلیت‌هایی است که ویندوز 10 و ابزار‌های مبتنی بر آن از آن پشتیبانی نمی‌کند. برای مثال می‌توان به سنسور اثر انگشت مورد استفاده در ابزار‌های اپلی اشاره کرد. بسیاری از اپلیکیشن توسعه‌ یافته برای این پلتفرم قابلیت استفاده از سنسور اثر انگشت را برای کاربران ممکن می‌کنند ولی باید این قابلیت در اپلیکیشن ویندوزی حذف شود. در مقابل ویندوز از کلید بازگشت (Back) استفاده می‌کند که همه‌ی گوشی‌های‌هوشمند ویندوزی از وجود آن بهره می‌برند.

 

حال باید دید که آیا مایکروسافت موفق خواهد شد یا خیر؟ بلک‌بری نیز پیش از این چنین قابلیتی را از طریق ویژگی Runtime در گوشی‌های خود در اختیار توسعه‌دهنگان قرار داده بود. با استفاده از این ویژگی امکان اجرای اپلیکیشن‌های اندرویدی روی گوشی‌های بلک‌بری امکان‌پذیر بود. هرچند این ویژگی به افزایش تعداد کاربران بلک‌بری کمک کرد، اما یک انقلاب بزرگ برای کمپانی نبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *