بررسی قدرت نمایشگر سرفیس پرو 4(بخش اول)

سرفیس پرو 4 یکی از دقیق‌ترین نمایشگرهای موجود در دنیای تبلت‌ها را دارد(بخش اول)

نوآوری در طراحی و استفاده از قطعات باکیفیت، مهم‌ترین ویژگی‌های کلیدی در تمامی تبلت‌های سرفیس پرو هستند. سرفیس پرو 4 و سرفیس پرو 2017 به عنوان دو نسل آخر این کامپیوترهای فوق سبک، مجهز به باکیفیت‌ترین نمایشگرها میان تبلت‌ها شده‌اند و از پنل LCD با بازدهی بسیار بالا استفاده‌ می‌کنند.

نمایشگر سرفیس پرو 4 در مقایسه با نمایشگر به‌کاررفته در سرفیس پرو 3 بهبودهای بسیاری داشته و رزولوشن آن از 2160 در 1440 پیکسل به 2736 در 1824 پیکسل رسیده است که درمجموع نزدیک به 24 درصد افزایش پیکسل به نسبت نسل قبلی داشته است.

نمایشگر سرفیس پرو 4 در بحث تراکم پیکسلی نیز، شصت درصد افزایش چگالی به نسبت نسل قبلی خود دارد. تراکم پیکسلی سرفیس پرو 4 معادل 267 PPI است درحالی‌که تراکم پیکسلی نسل قبلی تنها 216 پیکسل در اینچ بود که در مجموعه تعداد پیکسل‌های آن از 3.1 میلیون به 5.0 میلیون رسیده است.

افزایش تعداد پیکسل‌ها تنها بخشی از تغییرات نمایشگر سرفیس‌های جدید است. روشنایی حداکثری، نرخ کنتراست، دقت نمایش رنگ‌ها و زاویه دید به همراه کاهش انعکاس نور خارجی باعث شده تا کار با سرفیس پرو 4 بسیار راحت‌تر، لذت‌بخش‌تر و کارآمدتر شود.

عرضه پنج نسل از سری تبلت‌های هیبریدی سرفیس پرو، مهر تأییدی بر موفقیت این محصولات در میان کامپیوترهای ویندوزی قابل‌حمل است. این تبلت‌های ویندوزی با شعار محصولی برای جایگزینی لپ‌تاپ به دنیا معرفی شدند و همین مسئله باعث شد تا در پنج سال گذشته، سرفیس پرو جایگاه رو به رشد خود را در میان طرفداران حفظ کند. افزایش کیفیت قطعات در هر نسل از سرفیس‌ها باعث شده در تست‌های مقایسه‌ای میان نمایشگر LCD در سرفیس و نمایشگر OLED در سایر محصولات، سرفیس پروی جدید بازهم موفق‌تر عمل کند.

قدرت حذف انعکاس

نمایشگر سرفیس پرو برای ارزیابی مقابله با بازتاب‌ها، توسط تصویری با رزولوشن بالا در حین تاباندن نور زیاد موردبررسی قرارگرفت. در نتایج این آزمایش مشخص‌شد که نمایشگر سرفیس پرو حتی با وجود لایه خارجی براق، امکان حذف رفلکس‌ها را دارد و می‌توان از هر زاویه تصویر به نمایش درآمده را مشاهده کرد.

12.3 اینچ با نرخ ابعاد 3:2

سرفیس پرو به‌عنوان یک دستگاه هیبریدی مشابه با یک تبلت بزرگ و یک لپ‌تاپ کوچک ساخته‌شده است. به همین دلیل مایکروسافت برای نمایشگر آن، ‌اندازه 12.3 اینچ را در نظر گرفته است که 54 درصد از آی‌پد‌ایر 2 و 40 درصد از گلکسی‌تب‌اس بزرگ‌تر است. علاوه بر اینکه مایکروسافت برای امکان حمل بیشتر سرفیس پرو 4 را 13 درصد از آی‌پد‌پرو 12.9 اینچی کوچک‌تر ساخته است.

نرخ ابعاد استاندارد 3:2 نه‌تنها برای تماشای فیلم، بلکه به دلیل برابری با نرخ ابعاد یک کاغذ استاندارد درست‌شده تا در زمان استفاده از سرفیس در کارهای دفتری، نکات لازم در استفاده از کاغذ استاندارد را رعایت کند.

بازدهی پیکسل‌ها

رزولوشن 2736×1824 پیکسل به‌کاررفته در سرفیس پرو 4 تا 2.4 برابر بیشتر از استاندارد تعیین‌شده برای HDTV است که در نمایشگری کوچک به‌اندازه 12.3 اینچ قرارگرفته است. این مسئله به معنای این است که نسبت تعداد پیکسل‌ها در فضای کوچک آن‌قدر زیاد است که تصاویر باکیفیت بسیار بالا و شفاف دیده می‌شوند. مایکروسافت با فناوری نوین خود توانسته 264 پیکسل را در هر اینچ از نمایشگر سرفیس پرو 4 جای دهد؛ دقیقاً به همان تعدادی که اپل در آیپد ایر 2 از آن بهره برده است، که البته اپل این فناوری را برای محصولات خود با نام رتینا معرفی کرده است. این مسئله باعث می‌شود تا در فاصله 16 اینچی و بیشتر با نمایشگر سرفیس، تمامی تصاویر به‌طور کاملاً شفاف نمایش داده شود که در آن پیکسل‌های فرعی هوشمندانه‌ای که مایکروسافت در آن به‌کاربرده قدرت رندر تصاویر را بیشتر کند. گفتنی است که مایکروسافت تکنیک به‌کاررفته از پیکسل‌های فرعی را ClearType نام گذاشته است.

شدت و دقت کنتراست در نمایش تصاویر

مقیاس خاکستری نه‌تنها کنتراست تصاویر به نمایش درآمده را در نمایشگر سرفیس پرو 4 بهبود می‌دهد، بلکه نحوه به کار بردن رنگ‌های قرمز، آبی و سبز را برای ترکیب هر‌چه‌بهتر و نهایتاً نمایش رنگ‌های درخشان‌تر کنترل می‌کند. پس نمایشگر سرفیس پرو تمامی تصاویر موجود در دنیای واقعی را به‌صورت مجازی در نمایشگر کوچک خودش با مقیاس اندازه‌ای که برایش در نظر گرفته‌شده نشان می‌دهد.

شدت مقیاس در نمایشگر سرفیس پرو 4 نزدیک به استاندارد sRGB/Rec.709 است و به همین دلیل رنگ‌ها در آن کاملاً لطیف به نمایش درمی‌آیند.

شدت روشنایی

سرفیس پرو 4 دارای روشنایی 436 cd/m2  یا همان نیت است که حتی به نسبت بسیاری از تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار که در سراسر دنیا توسط کمپانی‌های مطرح ساخته می‌شوند نیز بالاتر است. روشنایی بالا برای نمایشگر تنها در زمان کاهش نور محیطی استفاده می‌شود. اما ازآنجایی‌که سرفیس پرو 4 اندازه بزرگ‌تری دارد، باید از سیستم تشخیص نور محیطی دقیق‌تری استفاده کند.

این سنسورها در بخش بالایی نمایشگر تعبیه‌شده‌اند تا در زمان مشخص کنتراست و شدت نور نمایشگر سرفیس را کنترل کنند تا در هرلحظه کار با سرفیس پرو 4 نه‌تنها آزاردهنده نباشد بلکه برعکس، بسیار لذت‌بخش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید