توسعه سرفیس ARM پروژه مایکروسافت در سال 2021

سرفیس ARM

سال 2021 آغازشده و حالا بررسی‌های اولیه نشان از آن دارد که شرکت مایکروسافت تلاش ویژه‌ای برای توسعه سرفیس ARM به شکل بهینه‌تر و بهبود یافته تر دارد.

شرکت مایکروسافت از سال 2019 با معرفی سرفیس پرو ایکس رسماً تولید کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر پردازنده‌های کم مصرف ARM را آغاز کرد و حالا این شرکت به یکی از مهم‌ترین تولید کنندگان محصولات دسته بندی Always Connected PC تبدیل شده است. در این میان، تحلیلگران بر این باور هستند که این کمپانی در سال 2021 تلاش ویژه‌ای برای تولید هر چه بیشتر سرفیس ARM خواهد کرد.

مایکروسافت در تولید دو مدل اولیه سرفیس پرو ایکس تلاش کرده تا نسخه‌ای ویژه از سیستم عامل ویندوز 10 را با پشتیبانی از پردازنده‌های ARM عرضه کند؛ اما این محصولات تا به امروز تنها امکان اجرای نرم افزارهای X86 و نرم افزارهای مبتنی بر پلتفرم ویندوز یونیورسال را داشته‌اند.

در این میان، شرکت مایکروسافت در اواخر سال 2020 یک رقیب بزرگ پیدا کرد و آن هم شرکتی جز اپل نبود که با تولید کامپیوترهای مبتنی بر پردازنده M1 تلاش کرد تا کامپیوترهایی کم مصرف‌تر و بهینه‌تر را آماده عرضه به بازار کند. کامپیوترهای تولید شده توسط اپل با وجود اینکه از پردازنده‌های ARM استفاده می‌کنند، اما محدودیتی در اجرای نرم افزارهای معمول توسعه داده شده برای پردازنده‌های اینتل ندارند.

سرفیس ARM محدود به پرو ایکس نخواهد بود

همین موضوع باعث شد تا شرکت مایکروسافت در دسامبر 2020 اقدام به توسعه ابزاری مجازی ساز و شبیه ساز نرم افزارهای X64 برای سرفیس پرو ایکس بگیرد. با این حال محدودیت‌های این محصولات همچنان نسبت به مک بوک‌های مبتنی بر اپل سیلیکون بسیار زیاد هستند و این موضوع باعث می‌شود تا محصولات این شرکت محدودیت‌های ویژه‌ای برای کارکرد داشته باشند.

با توجه به این موضوع وب سایت Windows Central ادعا می‌کند که مهم‌ترین پروژه مایکروسافت در سال 2021 توسعه سرفیس ARM با بهینه سازی‌های مربوط به حذف محدودیت‌های اجرایی نرم افزارهای مختلف خواهد بود تا از آن طریق امکانات بیشتری را به کاربران این دستگاه‌های کم مصرف ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید