اینتل در تلاش است تا پورت USB – C را جایگزین جک 3.5 میلیمتری کند

اینتل در تلاش است تا پورت USB – C را جایگزین جک 3.5 میلیمتری کند

جک 3.5 میلیمتری یکی از قدیمی ترین پورت های موجود در دستگاه های الکترونیکی است که عموما برای انتقال صدا میان دستگاه های الکترونیکی و دیگر گجت ها استفاده میشود. جک 3.5 میلیمتری از زمان تولید پخش کننده های صوتی قدیمی مثل و واکمن ها و رادیو های جیبی تا به امروز در ام پی تری پلیر ها و تلفن های هوشمند و دیگر گجت های الکترونیکی، یکی از مهم ترین پورت های خروجی و ورودی صدا به حساب آمده است.
اما حالا شرکت اینتل مدتی است که پورت جدیدی با قابلیت های بهتری را به دنیا عرضه کرده است. پورت USB – C که از عمر تولید و معرفی آن چیز زیادی نمیگذرد، رفته رفته قصد دارد تا جای تمام پورت های دیگر را در دستگاه های الکترونیکی و هومشمند بگیرد. این پورت میتواند در کنار انتقال الکتریسیته برای شارژ دستگاه و انتقال اطلاعات میان دستگاه و کامپیوتر و گجت های مختلف، میتواند فید تصویر و صدا را نیز انتقال دهد. علاوه بر این، پورت USB – C از لحاظ ظاهر و طراحی بسیار زیبا و اتصال دادن آن به دیگر دستگاه ها بسیار راحت تر است. پورت USB – C برخلاف پورت Micro USB دیگر نیازی ندارد از جهت صحیح به دستگاه متصل شود و به راحتی اتصال از هر دو طرف انجام میشود.
تاکنون شرکت های بزرگ سازنده کامپیوتر و گجت های هوشمند سعی کرده اند تا در دستگاه های جدید خود از این پورت برای اتصال دستگاه های خود استفاده کنند. از جمله دستگاه هایی که با این پورت ساخته شده میتوان به جدید ترین مک بوک های کوچک اپل اشاره کرد که تنها با یک پورت USB – C علاوه بر طراحی بسیار زیبا و نازک، باعث شده تا نیاز کاربر از داشتن پورت های اضافی مانند VGA، HDMI، و یو اس بی برطرف شود. از طرف دیگر شرکت مایکروسافت با طراحی پورت USB_C در پرچمدار تلفن های هوشمند خود یعنی لومیا 950 و 950 XL توانسته قابلیت Continuum را برای کاربرانش به ارمغان بیاورد.
حال شرکت اینتل در تلاش است تا پورت USB – C را به طور کل جایگزین جک 3.5 میلیمتری در گجت های هوشمند کند. تا پیش از این اپل اعلام کرده بود تا سعی دارد در آیفون 7 جک 3.5 میلی متری را به دلیل ضخامت زیاد حذف کند. حال باید منتظر بود و دید که آیا شرکت اپل در آیفون جدید خود از USB – C برای خروجی صدا استفاده میکند یا از روش دیگری برای پخش موسیقی در آیفون 7 بهره خواهد برد.
این تصمیم اینتل در کنار حسن های بسیاری که به دلیل قابلیت های USB – C وجود دارد یک عیب بزرگ نیز دارد و آن این است که دستگاه هایی که تا به امروز با جک 3.5 میلی متری عرضه میشدند و علاوه بر آن هدفون ها و میکروفون ها و همچنین هندزفری هایی که با این پورت طراحی و تولید شده اند دیگر نمیتوانند از دستگاه هایی که در آینده به بازار خواهند آمد کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید