آپدیت بعدی ویندوز 10 مجهز به سیستم مقابله با باج افزارها خواهد شد

آپدیت بعدی ویندوز 10 مجهز به سیستم مقابله با باج افزارها خواهد شد

مایکروسافت اعلام کرده که در آپدیت بزرگ بعدی ویندوز 10 که در پاییز امسال عرضه خواهد شد، از یک سیستم امنیتی برای مقابله با باج افزارها استفاده میکند. آپدیت Fall Creators، قرار است مجهز به سیستم مخفی سازی فایل های مهم کاربران شود تا کاربران این سیستم عامل بتوانند دسترسی برنامه ها به فایل های مهم خود را مدیریت کنند. این قابلیت به کاربران اجازه خواهد داد تا اپلیکیشن ها و برنامه های مورد تایید را انتخاب کرده و به آنها اجازه دسترسی به فایل های شخصی را دهد و باقی اپلیکیشن ها و برنامه ها قادر به دسترسی خواندن و نوشتن روی فایل های شخصی کاربر نخواهند بود.
باج افزارها مجموعه برنامه های مزاحمی هستند که با دسترسی به اطلاعات و فایل های شخصی کاربران، آنها را قفل گذاری میکنند و از کاربران برای بازگشایی قفل فایل ها تقاضای باج میکنند. از ابتدای سال جاری میلادی تعداد حمله های سایبری به در سطح جهانی افزایش بسیار چشمگیری داشته است. در این میان باج افزار Wannacry و پس از آن Petya درد سر های زیادی را برای کاربران شخصی، تجاری و سازمان های دولتی کشور های مختلف ایجاد کرده است. همین مسئله باعث شد تا مایکروسافت در اقدامی عجیب یک پچ امنیتی مهم برای ویندوز XP که چند سالی از پایان عمر آن گذشته بود منتشر کند.
اما حالا مایکروسافت قصد دارد تا با مجهز کردن آخرین آپدیت ویندوز 10 به این سیستم امنیتی، با باج افزار های مزاحم اخیر مقابله کند. Wannacry یک باج افزار برای سیستم عامل ویندوز است که در می 2017 قربانیان زیادی گرفت. این باج افزار با رمزنگاری فایل های شخصی کاربران از آنها تقاضای پرداخت مبلغ 300 دلار به صورت بیت کوین میکرد. لابلاتوار های امنیتی مختلف در سراسر دنیا، این باج افزار را به کره شمالی نسبت میدهند اما این ادعا توسط مقامات این کشور تایید نشده است. باج افزار Petya نیز حدود یک ماه و نیم پس از Wannacry با هدف حمله به سیستم های خدمات شهری اوکراین و کیف منتشر شدند که دقیقا کارکردی شبیه به باج افزار Wannacry داشت. هدف اصلی این دو باج افزار بیشتر نسخه های قدیمی تر ویندوز، بخصوص ویندوز 7 است. همین مسئله باعث شد تا مایکروسافت به کاربران توصیه کند تا به ویندوز 10 مهاجرت کرده و حتما بسته های امنیتی آن را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید