آپدیت آوریل 2018 پروتکل SMB v1 را متوقف می‌کند

آپدیت آوریل 2018 پروتکل SMB v1 را متوقف می‌کند

بر اساس گزارش‌های جدید منتشر شده توسط برخی از کاربران، آپدیت آوریل 2018 ویندوز 10 با پروتکل اشتراک گذاری SMB v1 ناسازگار است.

بسیاری از کاربران اعلام کرده‌اند که در کامپیوترهایی که ویندوز 10 به صورت تازه و از ابتدا نصب می‌شود، دیگر قادر به استفاده از این پروتکل اشتراک گذاری فایل نیستند. کاربران نسخه‌های Home و Pro ویندوز 10 در صورت عدم استفاده از این پروتکل طی 15 روز اولیه نصب سیستم عامل، دیگر قادر به استفاده از آن نخواهند بود.

مایکروسافت نیز از کاربران درخواست کرده است تا در نسخه‌های جدید ویندوز 10، شامل بیلدهای 1709 و 1803 دیگر از این پروتکل اشتراک گذاری استفاده نکنند و به جای آن از جایگزین‌های ایمن‌تر استفاده کنند.

گفتنی است؛ کاربرانی که از دستگاه‌های مجهز به نسخه‌های قدیمی سیستم عامل ویندوز در کنار دستگاه‌های مدرن مبتنی بر ویندوز 10 استفاده می‌کنند، معمولاً برای سازگاری دستگاه‌ها، مجبور به اشتراک فایل‌ها از طریق پروتکل SMB v1 هستند. همین مسئله باعث می‌شود تا میزان آسیب پذیری دستگاه‌های مختلف در یک شبکه محلی، افزایش پیدا کند.

SMB v1 یکی از مهم‌ترین عامل‌های نفوذ هکرها و افراد ناشناس به کامپیوترهای شخصی به حساب میاید. تا پیش از این نیز پروتکل اشتراک گذاری SMB v1 و حفره‌های امنیتی موجود در آن، یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در  زمینه شیوع موج باج افزارهایی نظیر واناکرای در سال 2017 بوده‌اند. به همین دلیل بسیاری از افراد بر این باور هستند که مایکروسافت به دلیل آسیب‌پذیری‌ها و حفره‌های امنیتی موجود در SMB v1 تمایلی به ادامه روند ارائه آن در سیستم عامل اختصاصی خود ندارد.

Ned Pyle از تیم توسعه سیستم عامل ویندوز 10 نیز ضمن تأکید بر عدم امنیت این پروتکل، اعلام کرده که آپدیت‌های الحاقی ارائه شده برای نسخه 1803 ویندوز 10، که قرار است در آینده نزدیک منتشر شوند، مشکلات مربوط به SMB v1 را به طور کامل برطرف خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید