کارکرد سرفیس بوک ها در حالت باتری تا چه حد بهینه است؟

سرفیس بوک - مایکروسافت - امتداد پارسه

مایکروسافت به تازگی  نسل دوم لپ تاپ‌های قدرتمند سرفیس بوک را آماده عرضه به صورت جهانی کرده است.

استفاده از پردازنده قدرتمند نسل هشتمی Intel Core i7 و همچنین یکی از رده‌بالاترین پردازنده‌های گرافیکی سری Nvidia GTX باعث شده تا علاوه بر اینکه سرفیس بوک 2 از لحاظ وزن تا حدودی سنگین‌تر از دیگر سری دستگاه‌های خانواده سرفیس باشد، مصرف انرژی بیشتری به نسبت بسیاری از دستگاه‌های همراه نیز داشته باشد.

در همین روزهای ابتداییِ عرضه سرفیس بوک 2، برخی از خریداران این محصول ادعا کرده‌اند که سرفیس بوک 2 مصرف انرژی زیادی دارد و باتری سرفیس بوک های جدید را به‌عنوان ابزاری ضعیف  برای پاسخگویی به استفاده طولانی مدت عنوان کرده‌اند.

این مسئله باعث شده تا بسیاری از تحلیل گران در نگاه نزدیک خود به این ادعای منتشر شده توسط برخی از خریداران واکنش نشان دهند.

در حقیقت سرفیس بوک 2 قدرتمندترین کامپیوتر همراه سری محصولات سرفیس است که با پردازنده گرافیکی انویدیا و پردازنده مرکزی ساخت شرکت اینتل تولید شده است. سرفیس بوک 2 مهم‌ترین نیروگاه پردازشی مایکروسافت است که به قول Panos Panay مدیر عامل بخش سخت افزار مایکروسافت، بیشترین بازدهی دسکتاپ از دید بسیاری از افراد را در خود جای داده است.

قدرتمندترین سرفیس بوک نسل 2 با کارت گرافیک Nvidia GTX 1060  ساخته شده است که می‌تواند به‌راحتی بازی‌های قدرتمند گرافیکی نظیر Gears of War 4 را در بالاترین فریم ریت ممکن به اجرا درآورد.

در حقیقت این مسئله نه تنها در سرفیس بوک 2، بلکه در تمامی لپ تاپ‌ها و تبلت‌های هیبریدی با پردازش‌گر رده‌بالا نیز به چشم می‌خورد. در حقیقت اگر سرفیس بوک 2 را با کامپیوترهای ورک استیشن مشابه خودش مقایسه کنید؛ سرفیس بوک 2 نه تنها عمر باتری بدی ندارد، بلکه به نسبت بازدهی که ارائه می‌دهد یک ورک استیشن همراه فوق‌العاده به حساب میاید. قدرتمندترین مدل سرفیس بوک 2 یک کامپیوتر ورک استیشن کاملاً قابل حمل است که به طور هم‌زمان کاربر خود را از داشتن دستگاه دسکتاپ و تبلت بی‌نیاز می‌کند. این مسئله تا حدودی باعث شده تا میزان قابل توجهی از مصرف باتری این محصول تحت تاثیر قرار بگیرد.

خریداران در زمان خرید یک کامپیوتر و مشخصاً دستگاهی از خانواده سرفیس باید به این مسئله توجه کنند که بازدهی در اغلب  موارد (نه لزوما) با میزان مصرف انرژی رابطه‌ای معکوس دارد. پردازنده‌های قدرتمند تا حدودی مصرف انرژی بیشتری دارند و این مسئله حتی با وجود باتری دوگانه و پر ظرفیت سرفیس بوک نسل دوم نیز می‌تواند مصرف طولانی مدت از دستگاه در حالت باتری را تحت تأثیر قرار دهد.

از طرفی به کاربرانی که دستگاه‌های پر بازده نظیر قدرتمندترین مدل سرفیس بوک 2 را تهیه می‌کنند پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در زمان استفاده از کارهای معمولی دستگاه خود را در حالت Power Save تنظیم کنند.

به طور کل استفاده پر بازده از هر دستگاهی آن هم روی باتری منجر به مصرف انرژی بیشتر می‌شود، پس به طور کنایه آمیزی نمی‌توان از باتری سرفیس بوک 2 توقع اجرای Gears Of War 4 آن هم به مدت 10 ساعت به طور متوالی با یک شارژ را داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید