iPhone 5S در برابر iPhone 5SE: آیا آیفون 4 اینچی جدید ارزش خریدن دارد؟

کمتر از یک ماه است که اپل با معرفی آیفون 5 اس ای نشان داد که از تولید تلفن های هوشمند 4 اینچی دست نکشیده. تا قبل از معرفی آیفون 6، تولید آیفون با سایز پایین تر از 4.5 اینچ جز سیاست های اساسی اپل بود چرا که مدیر های اپل بر این اعتقاد بودند که بهترین سایز برای استفاده از یک تلفن همراه کمتر از 4.5 اینچ است. اما اپل در سال 2014 با افزایش محبوبیت تلفن های هوشمند بزرگ، تصمیم گرفت تا آیفون های نسل ششم به بعد خود را در رقابت با دیگر شرکت های تولید کننده تلفن همراه، با اندازه بزرگ بسازد. اما حالا اپل تصمیم گرفته تا در کنار تولید آیفون های بزرگ، آیفون های 4 اینچی را نیز دوباره تولید کند.

آیفون 5 اس ای با ظاهری بسیار شبیه به آخرین نسل آیفون 4 اینچی یعنی آیفون 5 اس تولید شده است. این شباهت به حدی است که تشخیص این دو در نگاه اول بسیار مشکل است. اما تفاوتی کلیدی که اپل در ساخت آیفون 4 اینچی جدید به کار برده، سخت افزار قدرتمندتر آیفون 5 اس ای به نسبت آیفون 5 اس است. آیفون جدید داری 2 گیگابایت رم است و میتواند برنامه ها را بهتر و روان تر اجرا کند. ظرفیت بالاتر رم این امکان را میدهد تا به راحتی بتوان تب های بیشتری را به طور همزمان در مرورگر سافاری باز کرد و یا برنامه های بیشتری را در پیش زمینه در حالت اجرا نگاه داشت. همچنین قدرت پردازنده بیشتر آیفون 4 اینچی جدید به نسبت آیفون 5 اس که در سال 2013 معرفی شد بهبود های چشمگیری داشته و میتواند برنامه ها را راحت تر و روان تر از گذشته اجرا کند.

وقتی که بحث از ارتقای قطعات سخت افزاری بخصوص پردازنده به میان میاید، طول عمر و دوام باتری نیز یکی از مسائل مهم موثر در بررسی یک محصول همراه شناخته میشود. خبر خوش اینجاست که اپل در طراحی آیفون 5 اس ای فکر مصرف بیشتر باتری را نیز کرده است. باتری آیفون 4 اینچی جدید میتواند به همان کیفیت گذشته در طول شبانه روز دوام بیاورد و دستیار کاملا مناسبی برای کاربر خود باشد.

به طور کل iPhone 5 SE را میتوان نشانی از تواضع به خرج دادن اپل دانست. به جرات میتوان گفت که آیفون 5 اس ای، محصولی تقریبا میان رده با ظاهر آیفون 5 اس است که از لحاظ سخت افزاری بهبود های بسیار چشمگیری داشته. هرچند نمیتوان قدرت سخت افزاری آیفون 4 اینچی جدید را با آیفون 6 اس مقایسه کرد اما میتوان آن را یک تلفن همراه کوچک و در عین حال قدرتمند دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *