سرفیس بوک در مقابل سرفیس پرو 4: کدام برای چه هدفی مناسب است؟

سرفیس بوک در مقابل سرفیس پرو 4: کدام برای چه هدفی مناسب است؟

شرکت مایکروسافت در اکتبر امسال دو محصول فوق العاده را معرفی کرد. سرفیس پرو 4 که نسل جدید و بهبود یافته سرفیس پرو 3 است، و سرفیس بوک که لپ تاپی با قابلیت های شگفت انگیز است. حال این سوال پیش میاید که این محصولات فوق العاده هر کدام برای چه کار و اهدافی مناسب است. سرفیس پرو 4 در ماهیت، یک تبلت است که میتواند به اندازه یک لپ تاپ کار آمد باشد. اما سرفیس بوک محصولی است با ماهیت لپ تاپ که میتواند مانند یک تبلت نسبتا بزرگ نیز کار کند. برای بررسی بیشتر با ما همراه باشید.
در حقیقت هر دو این محصولات از لحاظ قدرت پردازش، قدرت کار گرافیکی و عمر باتری بسیار فوق العاده هستند و میتوان هر دو را برای اجرا کارهای سنگین و حتی روزمره استفاده کرد. در کنار اینکه هر دو دستگاه به شیوه ای طراحی و ساخته شده اند که بهترین قابلیت حمل را داشته باشند. از لحاظ قیمت، اما باید به این نکته اشاره کرد که سرفیس پرو 4 قیمت ارزان تری نسبت به سرفیس بوک دارد.
از لحاظ ظاهری و طراحی هر دو دستگاه فوق العاده به نظر میرسند، اما سرفیس بوک به دلیل ظاهر جدید خود تا حدودی جذاب تر از تبلت های سرفیس است. سرفیس بوک با وجود لولا های مغناطیسی جدید و اندازه منحصر به فرد خود یعنی 13.5 اینچ، توجه های بیشتری را به خود جلب کرده است و از طرفی با وجود قابلیت جدا شدن از کیبورد، بسیار جالب به نظر میرسد. سرفیس بوک دستگاهی است که میتوان آنرا به راحتی جایگزین لپ تاپ های ویندوزی دیگر کرد و آنرا با خود به سفر یا محل کار برد و از استفاده با آن لذت برد.
اما سرفیس پرو 4 که نسل جدید سرفیس پرو 3 به شمار میاید، بهبود هایی نسبت به نسل قبلی داشته و ظاهر زیباتری به خود گرفته است؛ همچنین از لحاظ بازدهی پردازنده و رم و حافظه داخلی تغییراتی بسیار خوبی را داشته است. اما سرفیس پرو 4 همچنان ماهیت تبلت بودن خود را حفظ کرده است. سرفیس پرو 4 تبلتی است با وزن سبک و اندازه کوچک؛ که میتوان به راحتی آنرا حمل کرد و به همه جا برد، اما اگر بخواهیم سرفیس پرو 4 را از لحاظ باتری با سرفیس بوک مقایسه کنیم، باید بگوییم که باتری سرفیس بوک میتواند تا 13 ساعت دوام بیاورد، اما سرفیس پرو 4 نهایتا میتواند تا هشت ساعت کار کند. البته این اعداد بسته به کاری که دستگاه انجام میدهد متفاوت است اما هر چه باشد باتری سرفیس بوک بیش از یک سوم بیشتر از باتری سرفیس پرو 4 دوام دارد. به هر حال بین عمر باتری و وزن باید یکی را انتخاب کرد. سرفیس پروی سبک، یا سرفیس بوک با عمر باتری بالا. در نمودار زیر که توسط وب سایت pcworld معرفی شده است، میتوان طول عمر باتری سرفیس بوک و سرفیس پرو 4 را با کانفیگ های متفاوت دید.

click

از لحاظ کارایی و بازدهی نیز؛ سرفیس بوک البته نمیتواند مانند یک لپ تاپ رده بالای گیمینگ کار انجام دهد اما میتوان با سرفیس بوک بازی های سنگین را با کیفیت متوسط اجرا کرد. با اینکه این یک ضعف بزرگ برای گیمر های حرفه ای به حساب میاید؛ اما سرفیس بوک میتواند بازی هایی مثل Crysis 2 را به راحتی اجرا کند. سرفیس بوک به لطف وجود کارت گرافیکی که در بخش کیبورد آن تعبیه شده میتواند کارهای گرافیکی را تا حد قابل رضایتی اجرا کند. در حقیقت وجود یک کارت گرافیک جداگانه که در کنار کارت گرافیک اینتل قابل نصب برروی سرفیس بوک است، باعث شده تا سرفیس بوک از لحاظ پردازش گرافیکی بسیار قدرتمند تر از سرفیس پرو 4 عمل کند. از طرف دیگر با توجه به بررسی های Pcworld میتوان به این نتیجه رسید که سرفیس بوک به طور کامل از لحاظ پردازش مرکزی و پردازش گرافیکی، عملکرد بهتری نسبت به سرفیس پرو 4 دارد. در نمودار زیر نیز میتوانید میزان کار کرد سرفیس بوک و سرفیس پرو 4 را بررسی کرد.

surface_book_surface_pro_4_3dmark_skydiver_overall-100622954-orig
از لحاظ تجربه کاربری نیز، سرفیس پرو 4 در حقیقت یک تبلت بسیار عالی است که میتواند کار های لپ تاپ را هم انجام دهد. اما سرفیس بوک یک لپ تاپ واقعی است. و تمام آنچه که از یک لپ تاپ قدرتمند میتوان انتظار داشت را در بر دارد. سرفیس بوک یک لپ تاپ قدرتمند با قابلیت اجرای پردازش های سنگین است که به راحتی میتوان آنرا با خود حمل کرد. وزن سرفیس بوک بسیار سبکتر از دیگر لپ تاپ های موجود در بازار است و حتی میتوان آنرا رقیب سرسخت مک بوک پرو دانست. همچنین سرفیس پرو 4 دستگاهی سبک تر از سرفیس بوک است که قدرت پردازش و عمر باتری آن تا حدودی کمتر است و قابلیت حمل آن بسیار بهتر از هر دستگاه مشابه است.
به طور کلی اینکه سرفیس بوک بهتر است یا سرفیس پرو 4 کاملا بستگی به هدف و کارکرد ما دارد. اگر به دنبال انجام کار های سنگین و حرفه ای و اجرای بازی هستیم، سرفیس بوک مناسب ترین گزینه است. و از طرف دیگر اگر به دنبال کارهای دانشجویی و سبک تر و کارهای روزمره هستیم سرفیس پرو 4 گزینه مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید