گوگل سعی دارد تا پایان امسال، فلش را از کروم حذف کند

گوگل سعی دارد تا پایان امسال، فلش را از کروم حذف کند

روند مرگ فلش بسیار آرام و سخت است. تا چند سال پیش بسیاری از سایتها مجهز به فلش بودند و حتی حالا نیز 10 وبسایت پربازدید و مهم در جهان از فلش به عنوان افزونه پیشفرض برای اجرای تصاویر متحرک و ویدیو ها استفاده میکنند. یوتیوب، فیسبوک، یاهو و آمازون جزو مهم ترین این وب سایتها هستند. البته این وب سایت ها نیز تنها تا یک سال دیگر از این افزونه برای اجرای فایل های ویدیویی و صوتی استفاده خواهند کرد و پس از آن فلش به صورت پیش فرض از روی آنها حذف خواهد شد.
البته با تمام این تفاسیر نمیتوان انتظار داشت که فلش به طور کامل از روی یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین مرورگر های اینترنت در دنیا، یعنی کروم حذف شود. اما گوگل سعی دارد تا پایان امسال، افزونه فلش را از روی مرورگر کروم حذف کند و توسعه دهنگان وبسایت ها را برای روی آوردن به HTML5 تشویق کند. بر همین اساس نسخه های آینده کروم، وب سایت های حاوی انیمیشن و فایل های ویدیویی را طوری باز میکند که انگار افزونه فلش برروی کروم نصب نشده است، در نتیجه اگر وب سایتی دارای هردو گزینه فلش و HTML5 باشد، کروم به صورت پیش فرض از HTML5 استفاده میکند.
فلش پلیر یکی از محصولات شرکت ادوبی است و از قدیمی ترین نرم افزار های اجرای فایل های تصویری و انیمیشن در وب سایت ها حساب میشود. اما در چند سال گذشته میزان مشکلات امنیتی فلش بیش از پیش برای توسعه دهندگان و کاربران معلوم شده و فلش پلیر تا جایی پیش رفت که حتی خود شرکت ادوبی نیز اعلام کرد که کاربران ترجیحا از آن استفاده نکنند. در این مدت نیز توسعه دهندگان وب سایت ها بیشتر به سمت جایگزینی HTML5 به جای فلش در وب سایت ها تمایل پیدا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید