چالش گوگل بر سر یکپارچه سازی دو سیستم عامل اندروید و کروم

در چند سال اخیر رقابت شدیدی میان سه شرکت کامپیوتری بزرگ گوگل، مایکروسافت و اپل بر سر تولید محصولات نرم افزاری و سخت افزاری یکپارچه و هماهنگ شکل گرفته است. مایکروسافت با استفاده از تجربه شرکت نوکیا و به کار گیری آن، شروع به تولید تلفن های همراه مبتنی بر ویندوز فون کرد و تمام سعی خود را برای هماهنگ ساختن ویندوز فون، با سیستم عامل ویندوزی که برروی کامپیوتر های شخصی نصب بود کرد تا موفقیتی که برروی سیستم های لپ تاپ و دسکتاپ بدست آورده بود را دوباره تکرار کند. از طرفی شرکت اپل از همان ابتدا با طراحی هماهنگ دو سیستم عامل OS X و iOS، تلاش کرد تا سیستمی با ظاهر کاملا یکپارچه برروی تلفن های همراه و کامپیوتر های شخصی عرضه کند.
اما داستان گوگل تا حدودی فرق میکند. گوگل توسعه دهنده دو سیستم عامل مبتنی بر لینوکس با نامهای Android و Chrome OS است. اندروید یکی از بزرگترین موفقیت های گوگل در حوزه توسعه سیستم عامل به حساب میاید و بدون شک میتوان ادعا کرد که اندروید جزو محبوب ترین و موفق ترین سیستم عامل های مخصوص تلفن همراه در سالهای اخیر بوده است. از طرفی دیگر اما، گوگل نتوانسته Chrome OS را به اندازه مطلوب قابل استفاده و پر بازده طراحی کند. گوگل سعی کرده تا با همکاری با شرکت های مختلف سازنده لپ تاپ، کامپیوترهایی شخصی با برند Chrome Book را طراحی، تولید و عرضه کند. کروم بوک ها تاکنون جزو کامپیوترهای ساده به حساب می آمدند و کاربران عادی معمولا تمایلی برای خرید آن ندارند. اما حالا گوگل در تلاش است تا با ایده گرفتن از موفقیت خودش در سیستم عامل اندروید، کارایی Chrome OS را نیز بهبود بخشد.
به همین دلیل گوگل در نسخه پنجاه و یکم سیستم عامل Chrome OS سعی کرده تا علاوه بر یکپارچه تر کردن رابط کاربری آن با اندروید، امکان اجرای اپلیکیشن های اندروید را برروی Chrome OS نیز پیاده کند. از این پس صاحبان کروم بوک میتوانند در نسخه جدید Chrome OS به Google Play Store دسترسی پیدا کنند و تقریبا تمام اپلیکیشن هایی که برای اندروید موجود است را با ظاهری یکپارچه برروی کروم بوک های خود نصب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *