مقایسه محصولات جدید خانواده سرفیس با مک بوک پرو 2016

مقایسه محصولات جدید خانواده سرفیس با مک بوک پرو 2016

اوایل آبان ماه امسال، دو شرکت بزرگ کامپیوتری محصولات سخت افزاری خود را با قابلیت های بسیار جدید معرفی کردند. مایکروسافت نسل جدیدی از سرفیس بوک را با کانفیگ قوی تر برای اجرای بازی و کارهای گرافیکی سنگین معرفی کرد و از طرف دیگر سرفیس استودیو به عنوان اولین کامپیوتر رومیزی All In one ساخت مایکروسافت معرفی شد. علاوه بر این، اپل نیز در پاسخی رقابتی نسل جدیدی از مک بوک پرو را معرفی کرد.
در پنجم آبان ماه، مایکروسافت رویدادی مفصل در نیویورک برگزار کرد و کامپیوتر دسکتاپ جدیدش را با نام سرفیس استودیو به همراه ابزار ورودی ابتکاری به نام Dial معرفی کرد. تنها 24 ساعت پس از این رویداد، اپل نیز به عنوان حرکتی رقابتی، از نسل جدیدی از مک بوک پرو با نوار ابزار لمسی تاچ بار رونمایی کرد.
در رویداد پنجم آبان، مایکروسافت از کامپیوتر دسکتاپ Surface Studio و ابزار جانبی Surface Dial پرده برداشت، محصولاتی که به شیوه ای باشکوه توسط مدیر بخش سخت افزار مایکروسافت یعنی پانوس پانای در نیویورک با هیجان بسیاری رونمایی شدند.
به عقیده بسیاری، هدف اصلی مایکروسافت از عرضه سرفیس استودیو، جلب نظر طراحان، تصویرسازان و ایده پردازان مختلف است. نمایشگر لمسی 28 اینچی این دستگاه را می توان تا حدی پایین آورد که به نوعی صفحه ترسیم بدل گردد. قلم Surface Pen مایکروسافت نیز نقش عمده ای را در خلق محتوا روی استودیو ایفا می کند، و روش ورودی چرخشی Dial نیز با تغییر حالت، انتخاب ضخامت قلم، رنگ خطوط و غیره، امکانات مجموعه را تکمیل می نماید. در حقیقت زمانی که دایل را روی نمایشگر لمسی استودیو قرار دهید، سیستم عامل و اپلیکیشن در حال اجرا به صورت خودکار آن را شناسایی کرده و منوهای مربوطه را در اطرافش به نمایش در می آورند. در مورد این کامپیوتر دسکتاپ هنوز نکات ظریفی وجود دارد که پیش از این دیده نشده بود، و ایده های جذابی داخل آن تعبیه شده که به کاربران کمک می کند به طور کامل وارد عرصه خلق محتوا گردند.
اما از طرفی دیگر، برخلاف مایکروسافت که رویدادی هیجان انگیز را برگزار کرد، رویداد خبری اپل طبق روال همیشگی خود برگزار شد. چرا که خبرسازترین بخش این مراسم یعنی قابلیت های جدید مک بوک پرو، از مدت ها قبل از طریق خبرگزاری ها فاش شده بود. شرکت اپل از وب سایت جدیدی برای افراد معلول و اپلیکیشن راهنمایی با نام TV را برای اپل تی وی پرده برداشت، و نهایتاً مانیتورهای 5k را نیز به نمایش گذاشتند که توسط ال جی ساخته شده بودند. اگرچه طبق ادعای اپل، تاچ بار تکنولوژی نوآورانه ای محسوب می شود، اما همگان با این ادعا موافق نیستند و عقیده دارند که پیش از این نیز ایده هایی مشابه از سوی کمپانی های مختلف به مرحله اجرا درآمده بود. اما فارغ از این ادعا ها، باید قبول کرد که تاچ بار در رده کاملاً متفاوتی با سرفیس استودیو قرار دارد و در واقع این دو به هیچ وجه قابل مقایسه با یکدیگر نیستند. نوار ابزار مورد بحث از نمایشگر OLED لمسی در بالای کیبورد تشکیل شده و به نوعی جایگزین کلیدهای فانکشن قدیمی شده اند. این نوار لمسی بسته به اپلیکیشن در حال استفاده، می تواند میانبرهایی را برای برخی کارهای اصلی در اختیار کاربر قرار دهد.
مک بوک پرو 2016 از تاچ پد بزرگ تر، طراحی باریک و سبک، پردازنده سریع تر نیز برخوردار است. به عبارت دیگر، اپل همان کاری را با مک بوک کرده که دیگر تولیدکنندگان با محصولاتشان انجام می دهند، یعنی ارتقاء سخت افزاری در کنار تغییرات جزئی. به همین دلیل است که می توان سرفیس استودیو و دایل مایکروسافت را برنده این رقابت دانست. شاید بتوان آنها را عضوی از خانواده سرفیس در نظر گرفت، اما در واقع محصولاتی جدید به شمار می روند. و درحقیقت مایکروسافت محصولی جدید معرفی کرده است. سرفیس استودیو اولین کامپیوتر دسکتاپ ساخت مایکروسافت است، و دایل نیز نخستین دستگاه ورودی چرخنده است که به عنوان بخشی از سیستم عامل ویندوز عمل میکند.
البته با توجه به اینکه مایکروسافت و اپل، هرکدام طرفداران خود را دارند، بحث و اختلاف در مورد اینکه کدام یک از این محصولات و کدام یک از کمپانی ها برنده این رقابت خواهند بود، زیاد است. محصولات هرکدام از این کمپانی ها برای افراد خاصی مناسب است. به فرض مثال تصویرسازان، طراحان و معماران، افرادی هستند که سرفیس استودیو را به چالش کشیده و تصمیم نهایی را می گیرند که آیا این محصول میتواند نیازهای آنها را برآورده کند و تغییری در روند کاری آنها به وجود آورد یا خیر، البته سرفیس استودیو هنوز در مراحل اولیه عرضه قرار دارد و فراگیر شدن آن در بین کاربران به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. همچنین، مک بوک پرو سریع تر از استودیو وارد بازار شده و توسط اکثریت مردم مورد استفاده قرار می گیرد.
در مجموع و در حالت کلی نمی توان مطمئن بود که تاچ بار در فعالیت های روزمره افراد به نقطه قوت تبدیل خواهد شد، و اینکه همه جذابیت این تکنولوژی در تبلیغات خلاصه شده و کاربرد چندانی در زندگی واقعی نخواهد داشت و سرفیس استودیو و تاچ بار از جنبه دیگری نیز متمایز هستند و دایل رابطی فیزیکی را برای عملیات مختلف به وجود می آورد که به صورت پیش فرض روی نمایشگرهای لمسی اجرا می شدند، و در واقع می خواهد عملکردهای دیجیتال را به شیوه ای شهودی تر و با سهولت بیشتری ممکن سازد. این در حالی است که تاچ بار دقیقاً مقابل این وضعیت قرار می گیرد، یعنی رابط لمسی دیجیتال را در جایی قرار داده که پیش از این، دکمه های فیزیکی فانکشن کیبورد قرار داشتند.
از نظر رده قیمتی نیز، این دو محصول در بازه های متفاوتی قرار دارند. سرفیس استودیو از 3000 دلار شروع شده و گران ترین مدل آن به 4200 دلار می رسد، در حالی که مک بوک پرو از قیمت حدود 1800 دلار آغاز شده و نهایتاً تا 2400 دلار میرسد.
با همه این تفاسیر، به نظر می رسد مهمترین محصول مراسم مایکروسافت یعنی سرفیس استودیو به همراه دایل که نقش مکمل را بر عهده داشت، از مهم ترین محصول مراسم اپل یعنی مک بوک پرو مجهز به تاچ بار، جذابیت بسیار بالاتری داشته و توجه بیشتری را به سوی خود جلب کرده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.