معرفی قابلیت امنیتی مهم آپدیت پاییزی، برای مقابله با باج افزارها

معرفی قابلیت امنیتی مهم آپدیت پاییزی، برای مقابله با باج افزارها

یکی از مهم‌ترین امکاناتی که مایکروسافت در آپدیت Fall Creators عرضه کرده، امکان امنیتی بهتر برای مقابله با باج افزارها  و دیگر بد افزارهای موجود در اینترنت است.

شاید ویندوز از سال‌های گذشته عنوان یک سیستم عامل غیر امن برای کاربران را با خود به یدک کشیده باشد. این مسئله  پس از گسترش اینترنت در دهه 2000 میلادی بیشتر شد و در نهایت تمام شرکت‌های امنیتی به کاربران توصیه می‌کردند که  بدون نرم افزارهای امنیتی، نظیر آنتی ویروس‌ها از ویندوز استفاده نکنند.

اما این تصور از سال 2015 و مشخصاً زمان انتشار ویندوز 10 به طور کل تغییر پیدا کرد. ویندوز 10 برخلاف دیگر سیستم عامل‌های مایکروسافت، علاوه بر کاربردی بودن هر چه بیشتر، امنیت بسیار بالایی دارد. این مسئله به لطف Windows Defender Security Center و آپدیت‌های  امنیتی آن بیشتر نیز شده است. Windows Defender Security Center به تنهایی توانسته بسیاری از وظایف یک آنتی ویروس همه جانبه را عهده دار شود و بسیاری از کاربران عادی ویندوز را از داشتن و نصب آنتی ویروس‌ها و سیستم‌های امنیتی دیگر بی‌نیاز کند.

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که مایکروسافت به‌تازگی و در زمان انتشار آپدیت پاییزی با عنوان Fall Creators موجود کرده است، امکان دسترسی و کنترل روی فولدرهای ذخیره شده در کامپیوتر و محافظت از آن‌ها در برابر باج افزارها است.

از اوایل سال 2017 و مشخصاً ماه آپریل (فروردین 1396) اخبار حوزه فناوری بیشتر روی یک باج افزار خطرناک به نام واناکرای متمرکز شدند. این باج افزار و نسل‌های بعدی آن تلاش داشتند تا با رمزنگاری فایل‌های شخصی کاربران از آن‌ها تقاضای مبلغی به عنوان باج کنند که قربانیان آن باید از طریق بیت کوین این مبلغ را پرداخت می‌کردند. واناکرای و باج افزارهای مشابهش در سراسر جهان از جمله ایران قربانیان زیادی گرفتند و باعث شدند تا مایکروسافت به فکر توسعه امکانات امنیتی بیشتر در سیستم عامل اختصاصی خود بیافتد.

قابلیت کنترل فولدرها که با نام Controlled Folder Access در سیستم امنیتی پیش‌فرض ویندوز 10 ارائه شده می‌تواند با کنترل دسترسی برنامه‌ها و نرم افزارها به فولدری خاص، دسترسی باج افزارها را محدود کند.

این قابلیت به صورت پیش‌فرض همه دسترسی‌ها را بلاک می‌کند و تنها به کاربرانی مشخص دسترسی می‌دهد.

چگونه این قابلیت را فعال کنیم:

پیش از هر چیزی ابتدا باید آپدیت پاییزی را دریافت کنید؛ اگر این کار را انجام نداده‌اید کافی است دستگاه را به اینترنت وصل کرده و به بخشSettings>update and Security> Windows Update بروید و پس از نصب خودکار، دستگاه را ریستارت کنید. توجه کنید که ریستارت پس از آپدیت احتمالاً تا حدودی طولانی خواهد بود.

–          برای فعال کردن این قابلیت کافی است به Windows Defender Security Center بروید.

معرفی قابلیت امنیتی مهم آپدیت پاییزی، برای مقابله با باج افزارها

–          در مرحله بعد گزینه Virus & threat protection را زده و سپس به Virus & threat protection settings بروید.

–          در این بخش می‌توانید گزینه Controlled folder access را ببینید و آن را فعال کنید.

معرفی قابلیت امنیتی مهم آپدیت پاییزی، برای مقابله با باج افزارها

–          پس از فعال‌سازی می‌توانید فولدرهای مهم خودتان را که می‌خواهید از باج افزارها مصون بماند را از طریق Protected foldersکنترل کنید.

–          در زیر شاخه Allow an app through Controlled folder access می‌توانید دسترسی هر یک از اپلیکیشن‌های نصب شده را به فولدرهای انتخاب شده را کنترل کنید.

معرفی قابلیت امنیتی مهم آپدیت پاییزی، برای مقابله با باج افزارها

دیدگاهتان را بنویسید