مایکروسافت Windows 10 Lean را توسعه می‌دهد

مایکروسافت Windows 10 Lean را توسعه می‌دهد

شرکت مایکروسافت تصمیم دارد تا یک نسخه جدید از سیستم عامل ویندوز را برای دستگاه‌های دارای ذخیره سازی کمتر تولید کند.

این نسخه Windows 10 Lean نام دارد که به صورت اختصاصی برای دستگاه‌های دارای ذخیره سازی کمتر توسعه داده شده است.  در بررسی‌های این نسخه، مشخص شده است که Windows 10 Lean نصب شده روی دستگاه‌ها نزدیک به 50500 فایل کمتر است نسخه پروی ویندوز 10 دارد که همین مسئله باعث شده تا میزان حجم اشغالی از سیستم عامل، تا 2 گیگابایت کاهش داشته باشد.

این نسخه از سیستم عامل به احتمال زیاد قرار است برای تبلت‌های هیبریدی که از ویندوز 10 بهره می‌برند استفاده مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در زمینه تولید این‌ گونه محصولات، گران بودن قیمت سیستم ذخیره سازی اس اس دی است، به همین دلیل، مایکروسافت تصمیم دارد تا با کاهش میزان حجم اشغالی از سیستم عامل ویندوز 10 در دستگاه‌ها، قیمت محصولات ویندوزی میان رده را نسبت به دستگاه‌های پریمیوم افزایش دهد.

Windows 10 Lean می‌تواند روی دستگاه‌های ارزان قیمت که حتی کمتر از 16 گیگابایت سیستم ذخیره سازی دارند نیز به صورت بهینه کار کند. تحلیل‌ها و بررسی‌های آتی مشخص کرده‌اند که این نسخه از سیستم عامل، آپدیت‌ها را با حجم کمتری دریافت می‌کند که علاوه بر کاهش میزان حجم مصرفی در دستگاه، باعث کاهش ترافیک مصرف شده برای به‌روزرسانی دستگاه‌ها نیز می‌شود.

در این نسخه، مایکروسافت بسیاری از اپلیکیشن‌های اضافی نظیر اینترنت اکسپلورر و اپلیکیشن کنترل رجیستری Regedit را پاک کرده است و به جای آن نسخه‌ای ساده سازی شده برای دستگاه‌های ارزان قیمت را توسعه داده است.  علاوه بر اپلیکیشن‌های کاربردی اضافی، برخی از بازی‌ها نظیر Candy Crush و Microsoft Solitaire Collection نیز از نسخه Lean سیستم عامل ویندوز 10 حذف شده است.

منابع رسمی مایکروسافت هنوز در مورد تاریخ عرضه نهایی این سیستم عامل سخنی به میان نیاورده‌اند با این حال پیش بینی می‌شود که این نسخه در آینده‌ای نزدیک و به طور مشخص از نیمه دوم سال جاری میلادی در اختیار کاربران عمومی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید