مایکروسافت اسناد مربوط به ویندوز 10 برای پردازنده‌های ARM را حذف کرد

مایکروسافت اسناد مربوط به ویندوز 10 برای پردازنده‌های ARM را حذف کرد

چندی پیش خبرهایی در مورد انتشار یک سند رسمی از مایکروسافت در وب سایت این شرکت منتشر شد که در طی آن این شرکت اذعان میکرد که ویندوز 10 توسعه داده شده برای دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر پردازنده‌های ARM در حقیقت همان نسخه Lite سیستم عامل است.

این اسناد با اشاره به اینکه بسیاری از برنامه‌های اجرا شده در ویندوز 10 عادی قابل اجرا در نسخه ARM این سیستم عامل نیستند اعلام کرده بود که محدودیت‌های اعمال شده تنها به دلیل افزایش عمر باتری و استفاده از قطعات سخت افزاری کم مصرف‌تر صورت گرفته است.

این در حالی است که مایکروسافت تنها پس از گذشت بیست چهار ساعت از انتشار این سند، آن را از وب سایت رسمی خود حذف کرده است.

اسناد منتشر شده نشان می‌دادند که ویندوز 10 توسعه داده شده برای پردازنده‌های ARM در حقیقت یک نسخه تکامل یافته از نسخه RT ویندوز است که تا پیش از این با موفقیت بسیار کمی مواجه شده بود. بسیاری از تحلیل گران ادعا کرده‌اند که  این سند و افشای این خصوصیات از نسخه جدید ویندوز 10 برای دستگاه‌های کم مصرف، می‌تواند منجر به کاهش تمایل تولید کنندگان و کاربران برای تولید و استفاده از این محصولات شود.

به طور کل به نظر می‌رسد که مایکروسافت در زمینه توسعه نسخه‌های محدود شده سیستم عامل ویندوز به اندازه کافی موفق نبوده است. تا پیش از این پروژه‌هایی نظیر توسعه ویندوز RT و همچنین نسخه اس ویندوز 10 با مشکلات متعددی روبروی شده بودند و نتوانستند به اندازه نسخه اصلی این سیستم عامل موفقیت تجاری کسب کنند. علاوه بر این،  شرکت بزرگ ردموند در زمینه توسعه ویندوز برای تلفن‌های هوشمند نیز با چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم کرده بود که در نهایت باعث پایان عمر پلتفرم ویندوز فون شد.

با این حال باید منتظر بود و دید که آیا مایکروسافت می‌تواند نسخه ARM ویندوز 10 را به اندازه مناسب تجاری سازی کند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید