فیسبوک برروی روشی برای تایپ کردن از روی فکر کاربران کار میکند

فیسبوک برروی روشی برای تایپ کردن از روی فکر کاربران کار میکند

روز گذشته فیسبوک از پروژه ای جدید که توسط 8 گروه تحقیقاتی مختلف توسعه پیدا میکند پرده برداری کرد. این پروژه در تلاش است تا یک رابط کاربری میان مغز انسان و کامپیوتر تولید کند که به کاربران اجازه میدهد با فکرهای خودشان متن های مختلف را تایپ کنند. Regina Dugan، یکی از مدیران سابق سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی (دارپا) و یکی دیگر از مدیران پیشین بخش تحقیقاتی کمپانی گوگل، این خبر را در کنفرانس توسعه دهندگان فیسبوک معروف به F8 اعلام کردند. Dugan که در حال حاضر رییس بخش تولید و توسعه فیسبوک معروف به F8 است اعلام کرد که هدف از این پروژه بوجود آوردن روشی ساده به جای کلیک کردن است که میتواند به صورت بنیادی روش برقراری ارتباط ما با فن آوری های مدرن را تغییر دهد. با وجود اینکه در حال حاضر هیچ تحقیقات پزشکی در مورد عوارض این پروژه انجام نشده است اما Dugan اعلام کرده که او و تیم تحت نظرش در حال فعالیت هستند تا این فن آوری را به صورت حقیقی توسعه دهند.
این فن آوری در حال حاضر با نام های دیگری از جمله ” رابط کاربری مغزی” یا ” ماوس مغزی مجهز به واقعیت افزوده” شناخته میشود که میتواند به طور مستقیم از فعالیت عصب های مغز و فن آوری واقعیت افزوده برای کنترل دستگاه های مختلف استفاده کند. این در حالی است که مایکروسافت در چند سال گذشته با معرفی محصولات مختلفی از جمله کینکت و هلولنز به دنبال استفاده از فن آوری واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی است که با یادگیری حرکات مختلف بدن یا حتی چشم بتواند کاربر را قادر به کنترل دستگاه های مختلف بکند.
در حال حاضر نیز محققان فیسبوک در دانشگاه استنفورد در تلاش هستند تا سیستمی برای ایجاد رابط کاربرای برای افراد معلول ایجاد کنند. با کمک این سیستم در حال حاضر افراد معلول میتوانند 8 کلمه در دقیقه را تایپ کنند و فیسبوک امید دارد با توسعه این فن آوری سرعت تایپ کلمات را به 100 کلمه در دقیقه برساند. بر همین اساس فیسبوک در تلاش است تا در ادامه ارائه این فن آوری بتواند از آن به عنوان سیستمی جایگزین برای کنترل دستگاه ها توسط کاربران استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.