سهم ویندوز 10 در میان سیستم عامل‌ها چقدر است؟

سهم ویندوز 10 در میان سیستم عامل‌ها چقدر است؟

شرکت تحقیقاتی Netmarketshare به تازگی اطلاعات جدیدی از سهم ویندوز 10 و نسخه‌های دیگر سیستم عامل اختصاصی مایکروسافت در بازار کامپیوترهای دسکتاپ ارائه داده است.

بر اساس ادعای Netmarketshare’s ویندوز 10 تا پایان ژوئن سال جاری میلادی روی 35 درصد از کامپیوترهای دسکتاپ دنیا نصب شده است. این ارقام نشان می‌دهد که ویندوز 10 در جایگاه دوم محبوب‌ترین نسخه‌های ویندوز جای می‌گیرد. بر همین اساس، مشخص شده است که ویندوز 7 با داشتن 43 درصد از سهم کامپیوترهای جهان، در مقام اول پراستفاده‌ترین نسخه‌های ویندوز در نظر گرفته شده است.

در این میان، همچنان 4 درصد از کامپیوترهای جهان از ویندوز ایکس پی و 5 درصد از ویندوز 8 و 8.1 استفاده می‌کنند. این بررسی نشان می‌دهد که بسیاری از کاربران کامپیوترهای دسکتاپ در سراسر جهان، تمایلی برای ‌به‌روزرسانی سیستم عامل خود از ویندوز 7 به نسخه‌های جدیدتر ندارند.

این مسئله در حالی است که مایکروسافت در توسعه ویندوز 10 محدودیت نصب این نسخه روی دستگاه‌های قدیمی را برداشته و به کاربران دستگاه‌های قدیمی نیز امکان نصب و استفاده از این نسخه را داده است.

در این میان، تحلیلگران بر این باور هستند که محدودیت کامپیوترهای دسکتاپ که در محیط‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، باعث شده تا سهم ویندوز 7 نسبت به ویندوز 10 افزایش قابل توجهی داشته باشد. در حقیقت اکثر کامپیوترهایی که امروزه از ویندوز 7 استفاده می‌کنند، در محیط‌های تجاری قرار دارند و برای کارهای حرفه‌ای از آن‌ها استفاده می‌شود. این مسئله باعث شده تا کاربران زمان مناسب برای به روز رسانی تمامی این دستگاه‌ها را نداشته باشند و همچنان به استفاده از ویندوز 7 در آن‌ها ادامه بدهند.

این در حالی است که مایکروسافت به تازگی اعلام کرده که تا سال 2020 به توسعه و پشتیبانی از ویندوز 7 پایان می‌دهد و از کاربران درخواست کرده تا به دلیل مسائل امنیتی از این نسخه استفاده نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید