در پی حملات سایبری اخیر، مایکروسافت پچ امنیتی جدید برای ویندوز XP منتشر کرد

در پی حملات سایبری اخیر، مایکروسافت پچ امنیتی جدید برای ویندوز XP منتشر کرد

تقریبا مه میدانند که عمر ویندوز XP پایان یافته اما حملات سایبری ماه گذشته مایکروسافت را مجبور به ارائه یک پچ امنیتی جدید برای این سیستم عامل کرد. حمله باج افزار Wannacry در ماه گذشته، 75 هزار کامپیوتر در 99 کشور را قربانی خود کرد. این باج افزار با رمزگذاری فایل های داخلی در کامپیوتر، از کاربران درخواست 300 دلار پول میکرد تا فایل ها را قفل گشایی کنند و کاربران مجور بودند این پول را از طریق بیت کوین به هکر ها پرداخت کنند. در آپریل 2014 مایکروسافت به صورت رسمی پشتیبانی از ویندوز XP را متوقف کرد و این سیستم عامل به طور کامل مرد. اما در مدت این سه سال هنوز بسیاری از دستگاه ها با ویندوز XP کار میکنند که در عین حال مایکروسافت بارها توصیه کرده که کاربران سیستم عامل دستگاه های خود را برای مسائل امنیتی ارتقا دهند. اما اتفاق اخیر باعث شد تا مایکروسافت به قول خودش یک پچ امنیتی “بسیار غیر معمول” را برای کابران ارائه دهد.
پس از شروع بحران Wannacry مایکروسافت قول ارائه بسته های امنیتی برای ویندوز XP و ویستا را داده بود. و حالا این بسته امنیتی الحاقی از طریق Download Center مایکروسافت یا Windows Update در اختیار کاربران قرار گرفته است. علاوه بر این بسته های امنیتی دیگری نیز در ماه مارس برای مقابله با جاسوس افزار های تولید شده توسط سازمان امنیت ملی آمریکا نیز ارائه شده بود و حالا به نظر میرسد که مایکروسافت تا حدودی توانسته بحران های امنیتی 2017 را مدیریت کند.
در اوایل ماه می امسال جاسوس افزار Wannacry توانست بسیاری از دستگاه ها در سراسر دنیا را آلوده کند. هدف اصلی این بد افزار، دستگاه های مجهز به ویندوز 7 بود اما با این وجود، تاثیر منفی بر نسخه های دیگر ویندوز نیز میگذاشت. با وجود اینکه در ابتدا مایکروسافت ادعا کرد که ویندوز XP و 10 از این جاسوس افزار مصون هستند اما گزارش هایی از آلوده شدن دستگاه های مجهز به ویندوز XP نیز به بیرون درز کرد که مایکروسافت مجبور به ارائه پچ امنیتی برای ویندوز XP شد.
باج افزار Wannacry در ایران نیز قربانیان زیادی داشته و به همین دلیل توصیه میشود برای احتیاط هرچه بیشتر، کاربران ویندزو 10 نیز دستگاه های خود را به روز رسانی کنند و از نصب بودن جدید ترین نسخه بسته های امنیتی را در دستگاه هایشان اطمینان حاصل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید