تحلیل گران IDC از موفقیت سرفیس تا سال 2021 میگویند

تحلیل گران IDC از موفقیت سرفیس تا سال 2021 میگویند

شرکت تحلیلی IDC اخیرا پیش بینی خود در مورد سرنوشت کامپیوتر های شخصی را منتشر کرده است. در این پیش بینی که برای 5 سال آینده انجام شده، IDCاعلام کرده که بازار فروش این محصولات تا سال 2021 بدون هیچ تغییری در در رشد کلی ادامه پیدا خواهد کرد. در این پیش بینی IDC ادعا کرده که میزان فروش این محصولات تا پایان سال 2021 تنها 1.7 درصد رشد منفی سالانه خواهد داشت که تغییر قابل توجهی به حساب نمیاید.
با این حال IDC در پیش بینی خود اذعان داشته که در 5 سال آینده، بازار کامپیوتر های شخصی از درون دچار تحول خواهد شد. بر همین اساس؛ کامپیوتر های کوچک و همراه تا سال 2021 تا 40.7 درصد رشد خواهند داشت اما از ابتدای سال 2018 تا سال بعد رشد فروش این محصولات در بازار تغییر زیادی نخواهد کرد؛ بلکه تغییرات از سال 2019 به صورت تدریجی مورد توجه قرار خواهند گرفت تا اینکه کامپیوتر های دسکتاپ جایگاهشان را به نوت بوک ها خواهند داد.
علاوه بر این IDC ادعا کرده که دستگاه های هیبری نظیر سرفیس پرو و آیپد پرو در 5 سال آینده بیش از 14 درصد رشد خواهند داشت و الترابوک هایی نظیر سرفیس بوک نزدیک 11.8 درصد رشد فروش را تجربه خواهند کرد که در مجموع نزدیک به 25 درصد سهم بازار کامپیوتر های شخصی را در دست خواهند گرفت.
این مسئله در مقایسه با 5 سال پیش که اولین نسخه سرفیس در سال 2012 به بازار معرفی شد؛ جای تامل دارد. تا قبل از سال 2012، میزان فروش و سهم بازار دستگاه های فوق سبک و هیبریدی در بازار بسیار پایین بود. اما با معرفی اولین نسخه سرفیس و نسل های بعدی آن، توجه بسیاری از افراد به محصولات هیبریدی بیشتر شد، تا جایی که برخی از کمپانی ها نظیر ایسوس و اپل با ساخت محصولاتی مشابه اقدام به رقابت با مایکروسافت کردند.
IDC با ادعای اینکه مایکروسافت با معرفی محصولات سرفیس توانسته نبض بازار دستگاه های هیبریدی را به طور کاملا جدی در دست بگیرد؛ پیش بینی میکند که تا سال 2021 نزدیک به یک چهارم بازار کامپیوتر های شخصی به سری محصولات سرفیس و دیگر محصولات مشابه جلب خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید