باگ خطرناک در کمین کاربران ویندوز های قدیمی

باگ خطرناک در کمین کاربران ویندوز های قدیمی

همین هفته پیش بود که باج افزار Wanncry بسیاری از دستگاه های مجهز به ویندوز XP را به دردسر انداخت اما حالا نوبت به یک باگ امنیتی بزرگ برای ویندوز ویستا، 7 و 8 رسیده که برای کاربران مشکل ساز شود
اخیرا یک باگ بسیار خطرناک در بعضی از نسخه های ویندوز یافته شده که به هر وب سایتی اجازه دستکاری سیستم های مجهز به ویندوز ویستا، 7 و 8 را به هم بریزد. این باگ مدت زیادی است در این نسخه های ویندوز ویجود داشته اما کارشناسان اخیرا متوجه وجود آن شده اند. مهم ترین محصول مایکروسافت را میتوان سیستم عامل ویندوز خواند و ایستادگی در برابر این باگ امنیتی برای مایروسافت بسیار حیاتی به نظر میرسد.
وب سایت ها ممکن است با استفاده از این باگ بتوانند مسیر یک فایل تصویری را طوری تعریف کنند که شامل کاراکترهای «$MFT»به عنوان یک تگ باشند. این تگ برای شناسایی جدول فایل های اصلی به کار میرود که به طور ویژه فرمت NTFS را تحت تاثیر قرار میدهد. این باگ باعث میشود تا هر وب سایتی بتواند با استفاده از چهار کاراکتر $MFT برای سیستم عامل های ویندوز ویستا، 7 و یا 8 دردسر ایجاد کند.
از این رو زمانی که مرورگری در ویندوزهای ویستا، 7 یا 8 تلاش کند تا فایل تصویری دارای این برپسب را دانلود کند، درون یک لوپ قرار گرفته که در نهایت منجر به قفل کردن سیستم فایل می شود. در همین حین عملیات های بعدی سیستم فایل به حالت تعلیق در می آیند تا حلقه به وجود آمده از بین رفته و نهایتا موجب کاهش قابل ملاحظه سرعت کامپیوتر می شود. پس از بروز مشکل ذکر شده، دسترسی تمام برنامه ها به فایل سیستم با مشکل دچار شده و سرانجام منجر به هنگ، کرش و یا مواجه شدن با صفحه آبی مرگ می شود. لازم به ذکر است که ویندوز 10 تا الان در برابر این باگ مصون بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید