اتفاقات شگفت انگیز نمایشگاه CES 2016

نمایشگاه CES فرصتی شگفت انگیز برای کمپانی های فعال در زمینه های مختلف تکنولوژی است تا ایده های جدیدشان در زمینه های مختلف را به دنیا معرفی کنند. این نمایشگاه در ژانویه هر سال در لاس وگاس برگزار میشود و بازدید از آن برای عموم آزاد نیست و تنها میتوان با مجوز وارد نمایشگاه شد. در حقیقت CES دروازه ای به سوی دنیای تکنولوژی آینده است و هرآنچه که در این نمایشگاه ببینیم، در آینده ای نه چندان دور در زندگی روزمره ما تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم خواهد گذاشت.
با توجه به نوآوریهایی که در چند سال اخیر در زمینه تکنولوژهای هوشمند بوجود آمده، میتوانیم انتظارات خاصی از نمایشگاه CES امسال داشته باشیم. در ادامه چند اتفاق مهم در نمایشگاه CES 2016 را بررسی خواهیم کرد.

– دنیای متفاوت برای اتومبیل ها
نمایشگاه CES چندین سال است که مکانی پر سروصدا برای معرفی نواوری های کمپانی های اتومبیل شده است تاحدی که فعالیت های گوناگون شرکت های سازنده اتومبیل باعث شده تا حتی برگزار کننده های این نمایشگاه، به شوخی بین خودشان آن را “نمایشگاه سالانه نواوری های اتومبیل” بنامند. در نمایشگاه امسال نیز مثل سابق، بحث اتومبیل های الکتریکی بسیار داغ است. شرکت جنرال موتورز در نمایشگاه امسال برای اولین بار در دنیا، اتومبیلی الکتریکی با قیمت منطقی را معرفی کرد که میتواند با سرعتی بیش از دویست مایل بر ساعت حرکت کند. از طرف دیگر، شایعاتی مطرح شده که فورد سعی دارد تا با همکاری گوگل، اتومبیل هوشمند و خودکار بسازد. همچنین بی ام وی از سیستم جدیدی به نام AirTouch رونمایی کرد که میتواند نسل جدید کنترل اتومبیل ها باشد و تعریف کنترل اتومبیل را دگرگون کند.
ford-electric-car-ces-2016
– تلویزیون ها جذاب تر میشوند
تلویزیون، همیشه یکی از بخش های پرسروصدای نمایشگاه CES بوده اند اما نمایشگاه امسال، ایده مهمی برای تلویزیون ندارد. نمایشگاه امسال پر است از نمایشگر های بزرگتر و با کیفیت تر که میتوانند تصاویر با کیفیت 4K پخش کنند و از تکنولوژی های مختلف مثل HDR، Dolby Vision پشتیبانی کنند. سامسونگ تلویزیون هایش را مرکز خانه های هوشمند قرار داده است. البته این تنها ایده سامسونگ نبوده بلکه شرکت های دیگر همچون گوگل نیز این ایده را مرکز توسعه خانه های هوشمند خود قرار داده اند. اما به طور کل نمایشگاه امسال در زمینه تلویزیون ضعیف تر از سالهای پیش بود و کمپانی های شرکت کننده در نمایشگاه تنها به تولید تلویزیون های با کیفیت تر بسنده کرده اند.
IoT_TV_Main_2-min.0
– خانه های هوشمند تاثیرگذارتر از قبل
داغ ترین بحث نمایشگاه امسال خانه های هوشمند است. با وجود اینکه ایده خانه های هوشمند یک ایده کاملا تازه اند و در حال حاضر فاصله بسیار زیادی با اجرایی شدن آنها داریم، اما شرکت های بزرگ از حالا شروع به اجرای طرح ها و ایده های مختلف و نو در این زمینه کرده اند. اپل و گوگل تلاشهای تاثیرگزاری برای هوشمند کردن و ساخت یک خانه هوشمند کرده اند. این دو شرکت بزرگ ایده های مختلفی را برای اتصال تک تک وسایل هوشمند داخل یک خانه هوشمند به هم اجرا کرده اند. البته همانطور که گفتیم هنوز فاصله بسیاری با اجرایی شدن این رویا داریم و حتی ممکن است تا ده سال آینده نیز به این رویا نرسیم؛ ولی تلاش های اولیه گوگل و اپل برای اتصال دادن وسایل مختلف خانه به هم ایده ای بسیار جدید است که میتواند ما را به رویای رسیدن به خانه های هوشمند واقعی هدایت کند.
wink-relay.0
– پوشیدنی های هوشمند، هوشمند تر میشوند
خارج از نمایشگاه CES، سال 2015 سال بسیار مهمی برای پوشیدنی های هوشمند بود. در سال گذشته اپل واچ معرفی شد، فیت بیت به صورت عمومی و عمده محصولاتش را به فروش رساند و دیگر شرکت ها ایده های مهمی در زمینه پوشیدنی های هوشمند دادند. اما در نمایشگاه امسال ایده های شگفت آوری وجود داشت. ایده های مختلفی که سعی میکردند تا پوشیدنی های هوشمند را از تعریف “ساعت مچی” و “عینک هوشمند” به جزئی از لباس های ما تبدیل کنند. ایده هایی که شرکت های مختلف دادند در مورد عرضه لباس های هوشمند بود که دنیای پوشبدنی های هوشمند را از آنچه که در حال حاضر هست تغییر خواهد داد. اما به طور کل “پوشیدنی های هوشمند” بحث جدیدی در دنیای فناوری به حساب میاید و باید منتظر باشیم و ببینیم که در چند سال آینده پوشیدنی های هوشمند چگونه میتوانند زندگی ما را آنطور که تلفن های هوشمند تغییر داده اند، تحت تاثیر قرار دهند.
20130107-625A1121VERGE
– زندگی آینده در انتظار واقعیت مجازی
بحث واقعیت مجازی نیز، مانند پوشیدنی های هوشمند در چند سال اخیر بسیار گرم شده است. ایده واقعیت مجازی آنطوری که امروزه توسعه میابد از چند دانشگاه در ایالات متحده، بخصوص MIT شروع شد. پس از آن شرکت هایی همچون گوگل و مایکروسافت با معرفی محصولات اولیه خود در زمینه واقعیت مجازی گام های اولیه تولید و بهره برداری از این فن آوری نوین را برداشتند. اما در نمایشگاه امسال شرکت هایی همچون سونی، Oculus و HTC به گوگل و مایکروسافت پیوسته اند و ایده های تازه ای را در این زمینه معرفی کرده اند.

ROSS-9684.0

به طور کل، تمرکز کمپانی های شرکت کننده در نمایشگاه امسال، بیشتر برروی نواوری در فن آوری های جدید بود تا بهبودِ فن آوری های پیشین. پس با این وجود نمیتوان انتظار داشت که دست آورد هایی که در نمایشگاه امسال معرفی میشوند را به زودی در زندگی روزمره ببینیم. و باید چند سالی منتظر آماده شدن این محصولات برای ارائه به بازار باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *