آیپد پرو 10.5 اینچ در برابر سرفیس پرو ۲۰۱۷؛ کدام یک برای خرید مناسب است؟

آیپد پرو 10.5 اینچ در برابر سرفیس پرو ۲۰۱۷؛ کدام یک برای خرید مناسب است؟

اواخر ماه می و اولایل ژوئن امسال، دنیای دستگاه های هیبریدی وارد عرصه ای جدید شد، مایکروسافت با معرفی سرفیس پروی جدید، و اپل با معرفی آیپد پرو 10.5 اینچ در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان رقابت دنیای دستگاه های هیبری را وارد مرحله ای تازه کردند. این دو محصول در حقیقت مهم ترین و با کیفیت ترین تبلت های هیبریدی جهان خواهند بود. اما حالا سوال اینجاست که کدام یک از این دو تبلت برای خرید مناسب است. در ادامه میخواهیم مجموعه ای از خصوصیت های این دو تبلت را به شما معرفی کنیم.
سخت افزار
در حوزه سخت افزار بدون شک سرفیس پرو 2017 یک قدم جلو تر از آیپد پرو ایستاده است. آیپد پرو تنها با یک کانفیگ و به همراه پردازنده A10X Fusion طراحی شده. اما از طرف دیگر مایکروسافت با سه پردازنده Core i5، Core i7 وCore m3 یک سری کامل از انتخاب های گوناگون را به طرفدارانش ارائه داده است. توان پردازش A10X Fusion را میتوان تا حدودی شبیه به Core i5 قلم داد کرد؛ هرچند که این مقایسه آنچنان هم از نظرعلمی صحیح نیست اما مایکروسافت داری سه مدل ضعیف، میان رده و قدرتمند هست و این در حالی است که اپل تنها از یک مدل پردازنده استفاده میکند.
در بحث حافظه رم نیز، باز هم مایکروسافت یک قدم جلوتر ایستاده است. اپل طبق سیاست همیشگی اش حرفی از میزان رم موجود در آیپد پرو به میان نمیاورد اما شواهد نشان میدهد که آیپد پرو حدود 4 گیگابایت حافظه رم دارد. این در حالی است که مایکروسافت با کاربرانش کاملا شفاف رفتار میکند و سرفیس پرو را با سه حافظه رم متفاوت 4، 8 و 16 گیگ عرضه میکند. این خود، نشان دهنده این است که مایکروسافت علاوه بر شفافیت؛ محصولی قدرت مند تر را در اختیار کاربران قرار میدهد.
سیستم عامل
مهم ترین تفاوت این دو محصول را میتوان سیستم عامل آنها دانست. آیپد پرو مجهز به سیستم عامل iOS 11 خواهد بود و سرفیس پرو 2017 مجهز به ویندوز 10.سیستم عامل iOS بسیار زیبا طراحی شده ولی در عین حال کاربری آن بسیار محدود و ابتدایی است. چرا که iOS یک سیستم عامل دستگاه های همراه به حساب میاید و نه یک سیستم عامل دسکتاپ. از طرف دیگر، شاهد وجود ویندوز 10 در تبلت های سرفیس پرو هستیم، دقیقا همان نسخه ای که در لپ تاپ ها و کامپیوتر های دسکتاپ از آن استفاده میکنیم. این مسئله باعث میشود تا سرفیس پرو بیشتر از گذشته به یک محصول همه فن حریف تبدیل شود.
صفحه نمایش
اپل همیشه به ظاهر و زیبایی محصولاتش بیش از همه چیز اهمیت میدهد و حتی اگر مجبور باشد بازدهی را فدای ظاهری زیبا و ارائه تجربه کاربری لذت بخش تر میکند. این قانون را به طور دقیقتر میتوان در iPad Pro دید. تبلت های اپل همگی دارای صفحه نمایش باکیفیت هستند و از میتوانند تصاویر را با دقت، شفافیت و وضوح زیاد نشان دهند. این در حالی است که تلاش اصلی مایکروسافت ارائه یک محصول کاملا کارآمد. است. صفحه نمایش سرفیس پرو دارای رزولوشن ۱۸۲۴ در ۲۷۳۶ پیکسل است و حتی از جدید ترین آیپد پروی دنیا هم با کیفیت تر است. میتوان گفت که مایکروسافت این بار در ساخت سرفیس پرو دست اپل را نیز از پشت بسته است.
قلم
در زمان معرفی سرفیس پرو، مایکروسافت اعلام کرد که سریع ترین قلم استایلوس جهان، از آن سرفیس پرو 2017 است. قلم جدید سرفیس با latency 21 میلی ثانیه، یکی از سریع ترین قلم های استیالوس دنیا است. اما اپل در جریان معرفی آیپد پرو 10.5 اینچ اعلام کرد که قلم استایلوس جدید اپل دارای 20 میلی ثانیه latency دارد و تنها 1 میلی ثانیه سرعت پاسخگویی سریعتری به نسبت قلم مایکروسافت دارد.
انتخاب میان سرفیس و آیپد پرو شاید یکی از مهم ترین چالش های دوست داران تبلت های هیبریدی باشد. اما باید توجه داشت که سیاست همیشگی اپل به سمت تولید محصولی باکیفیت، و ظاهری بسیار زیبا است که تجربه کاری با آن لذت بخش باشد. اما در طرف دیگر میدان، مایکروسافت با ایده ای کاملا متفاوت ایستاده است. مایکروسافت تلاش میکند تا محصولی کارا تر از همیشه بداع کند و هرگز کارایی را فدای ظاهر زیبا نمیکند. هرچند که زیبایی ظاهری محصولات اخیر مایکروسافت دست کمی از محصولات اپل ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید